MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediniz Sizi Kapıda Neden Karşılar?

24.02.2020 10:25:33

Evcil hayvan sahibi olmanın belki de en mutlu anlarından birisi de sizleri birisinin evde heyecanla beklediğini bilmektedir. Kedilerin sizleri kapıda beklemesi ise bir köpek karşılamasından çok daha farklı ve anlamlı olabilir. Bu durum daha çok kedilerin sahiplerini ne kadar çok sevdikleri ve onlara gösterdiği selamlara şeklinin bizlere karşı bir yansıması olarak da nitelendirilebilir. Kedilerin farklı fakat anlamsız görünen davranışlarını anlayınca aslında derinlerde çok ince mesajların olduğunu anlamanın sizlere vereceği mutluluğa dair çok güze detaylara iniyoruz.

Kedilerin ilginç davranış biçimlerinden birisi olan sahiplerinin kapıda karşılaması sizlere bir şeyleri anlatma ya da gösterme isteğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumun sıradan bir hareket olmadığını daha çok eve yabancı birisi geldiğinde hiçbir reaksiyon göstermemesinden anlayabilirsiniz. Ayrıca evin diğer bireylerine karşı davranışları da farklılık gösterebilir. Özgür ruhlu bu canlılar istemedikleri bir hareketi yaptırma durumu zaten olmadığı için bu karşılama olayı tamamen içlerinden gelen ve sizleri onların dünyanın bir parçası olarak kabul etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Kedilerin başları ve kulaklarının çevresinde koku bezleri vardır. Çoğunlukla sizin bacağınıza sürtüne sebebi kokularını bırakmak ve sizi tanımak istemeleridir. Kedinin birine güvenmesi konusunda bir test olarak bu yola sıklıkla başvurur. Genelde başının okşanmasını düşünmenize rağmen olay tamamen sizin teste tabii tutulmanızdır. Yabancı biri geldiğinde ise kapıda karşılama bir yana ona oldukça mesafeli ve dikkatli bakışlarla uzaktan inceler. Bir kedinin güvenini kazanmak bir yana kapıdan karşılanacak kadar yakın olabilmek sanıldığı kadar kolay bir mevzu değildir.

Kedilerin sizi kapıda karşılarken yaptığı diğer mesajlaşma ve sevgi gösteri yöntemleri ise şu şekilde sıralanabilir. Başlarıyla ile verdikleri mesajlar, baş vurma ya da baş sürtme denilebilen bu durum, çok yakın bağ hissettiği kişilere karşı gösterdikleri davranışlardır. Sonsuz sevgi ve güven işareti olarak bu durumu açıklayabiliriz. Sürtme ve kafa sürtme hareketlerinden birisini yapmıyor ise çok daha farklı ve üst seviye karşılama hareketi olan yatarak yerde yuvarlanır ve karnını sevmenize izin verir. Her zaman sevdirme işlemi gerçekleşmese de göbeklerini açıkta bırakarak savunmasız durumda sizleri karşılamaları duydukları güveni dile getirme biçimleridir. Tüm bunların yanında son olarak göz kırpma da çok sık kediler tarafından görebileceğiniz bir selamlaşma ve karşılama durumudur. Yavaşça göz kırpma sevgi ve mutluluk duyma belirtisidir. Kedinizle dokunmadan ve temas etmeden birbirinizi karşılama modeli bu şekilde ilerleyebilir. Her kapıda karşılama ve selamlaşma temas içerecek diye bir kaide söz konusu değildir. Onların yaşadıkları memnuniyeti ifade etme biçimleri yaşına ve karakterine göre kesinlikle farklılık gösterecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar