MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar

25.02.2020 10:18:39

Köpeklerde ağız ve diş sağlığının önemini daha önceki yazımızda burada paylaşmıştık. Bugünkü konumuz bu konuda yapılan hatalar ve diş fırçalamanın önemini gerekli dikkat göstermememizdir. Çürükler, diş eti iltihabı ve buna bağlı olarak ağız kokusunu da beraberinde getirir. Bizler için ne kadar anormal ve rahatsız edici bir hastalık ise evcil dostlarımızın içinde aynı sözleri söyleyebiliriz. Onların diş ve diş eti sağlığına dair yapılmayan ya da yanlış yapılan bakımlar problemlerin er ya da geç evcil dostunuzu mutsuz ve hastalıklı hale getirebilir. Diş fırçalamak ve bunu köpeklerimize alıştırarak alışkanlık haline getirmek yorucu ve zahmetli gibi görünse de aksine uzun vade de birçok sorunu ve veteriner masrafını ortadan kaldıracak mükemmel bir bakım yöntemi ve rutini olacaktır.

  • Yanlış Malzeme Seçimi

Köpeklere özel diş macunu ve onun çene, ağız, diş yapısına uygun diş fırçası seçimi oldukça önemlidir. Bizler için üretilen diş fırçalarını kullanmak onların diş yapısına faydadan çok zarar verebilir. Çok güçlü ve büyük bir ağza sahip bir köpek ile mini ırk bir köpeğin kullanacağı diş fırçası da aynı olmayacaktır. Çok fazla çeşit ve modelin olduğu düşünüldüğünde köpeğinizin ağzına en uygun diş fırçası ve diş macunu seçimi için veterinerinizden destek alabilirsiniz.

Bizim kullandığımız diş macunlarının oldukça tatsız ve lezzetsiz gelmesi sonucunda köpekler için özel üretilmiş diş macunlarını da tercih etmeniz oldukça önemlidir. Aksi taktirde çok kötü bir deneyim elde etmeniz ve boşa çaba sarf etmeniz olası bir durumdur. Evcil dostlarımızın diş yapısına özel kokusu, tadı ve onlara ilgi çekici gelen bir kullanım kolaylığı sağlaya köpek diş maçını seçimi en dost hareket olacaktır. Buna erişim sağlayamamanız halinde dahi sadece fırça ile temizlemek dahi kimi zaman oluşan tartar ve bakteri oluşumu yüksek derecede engelleyecektir.

  • Diş Temizliğini Rutine Bağlayamamak

Diş ve ağız sağlığını korumanın en önemli adımlarından birisi de bunu istikrarlı şekilde evcil dostunuzu alıştırdıktan sonra devam ettirmektedir. İdeal olan rutin günde 1 defa olmak üzere eğer imkân dahilinde değilse hafta 3 kez minimum bu işlemi yapmak sağlıklı bir ağız yapısına sahip olacak köpekler demektir.

  • Alışma ve Diş Fırçalama Sonrası Ödüllendirmemek

Onun için diş fırçalama eylemi sağlığı açısından oldukça faydalı bir bakım yöntemi olsa da onun için oldukça zor ve korkutucu olabilir. Onu alıştırma ve alıştırdıktan sonra ödüllendirmek çok daha mutlu ve istekli bir şekilde dişlerinin temizlenmesi konusunda yaramazlık yapmadan uslu olmasını sağlayacaktır. Onu sevdiği oyuncaklarla eğlendirmek, sevdiği ödül bisküvilerinden vermek ve işiniz bittikten sonra güzel sözler söylemek korkulu ve ürkek hareketlerini ortadan kaldırırken her diş fırçalama sonrası stres olmasını önleyecektir.

  • Diş Fırçalamaya Hep Sorun Çıktıktan Sonra Başlamak

Aslında bu bakımın zaten herhangi bir sorun çıkmaması adına sağlıklı iken yapılması doğru olandır. Dişlerin çürümesi ve diş eti sağlığının sekteye uğradıktan sonra diş fırçalamanın ağız sağlığını kaybettikten sonra olumlu etkisi oldukça azalacaktır. Ayrıca dikkat çekilmesi gereken diğer nokta ağız ve diş eti problemi yaşayan bir köpeğin dişlerinin fırçalanması çok daha fazla canının yanmasına ve gergin olmasına neden olabilir.

  • Ağız Sorunlarına Karşı Gerekli Dikkat Göstermemek

Diş fırçalamak evcil dostunuzun ağzını ve dişlerini kontrol etmek adına çok önemli bir fırsattır. Anormal gördüğünüz durumu çok daha rahat inceleyebilir, önlemini almak ve tıbbi müdahalenin yapılması adına çok çabuk veteriner hekiminizi ziyaret edebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı problemlerin %100 çözümü olmayacaktır. Evcil dostunuzun genetik olarak bu tür rahatsızlıklara çok daha yatkın olabileceğini, beslenme programının etkisinin olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Uzun süre rutin olarak bu alışkanlığı elde etmesinin sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmasının yanı sıra, rutin olarak kendiniz ağız kontrolü yapabileceğiniz için erken müdahale edebilme şansınız oldukça yüksek olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar