MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerle Erken Yaşta Tanışan Çocukların Astım Riski Düşüyor!

6.07.2020 12:52:00

Yapılan araştırmalar neticesinde yaşamlarının başında köpeklerle erken temas eden çocukların astım hastalığına dair ilişkileri ortaya çıkarıldı. Kapsamlı çalışmalar ve köpeklerle büyüyen çocukların asım yaşama riskinin hiç köpekle temas etmeyen çocuklara nazaran %15 daha az görüldüğü verilerle desteklendi.

Araştırmanın amacının hayvanlarla temas edip etmeyen çocukların astıma karşı yakalanma riskinin ne derece etkili olduğunu göstermek istiyordu. 1 milyondan fazla çocuğu kapsayan araştırmada daha önce herhangi bir çalışmada kullanılmamış köpekler kullanıldı. Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanların belirttiği çalışmalar sonucunda “Çiftlikte ya da çok daha kalabalık bir hayvan popülasyonuyla büyüyen çocukların astıma yakalanma riskinin neredeyse yarı yarıya azaldığı öğrenilmekle beraber evlerinde köpeklerle büyüyen çocukların da astım vakalarına karşı yalanma riskinin düştüğünü görüldü.” Sonuçların elde edilmesinde ailesinde astım hastasında bulunması ve yerleşim bölgeleri de dikkate alınmıştır.

İsveç’te yapılan bu deney konusunda her vatandaşın hastalık hayıtlarının tutulmakla birlikte evcil hayvanların kontrolü ve tespiti amacıyla vatandaşların üzerine kayıtlı olduğunu da unutmamak gerekir. Deneyin başarılı olması ve kesin sonuçlar vermesi açısından bu durum önemlidir. Amerikan Tıp Derneği Pediatri Dergisinde de yayımlanan makalede çok kapsamlı ve uzun uğraşlar gerektiren araştırmalar sonucunda çocukların %15 oranında astıma yakalanma oranının düşük olduğu saptandı.

Daha önceki konularımızda evcil hayvanların çocukların üzerindeki pozitif etkilerine dair farklı bir yazı paylaşmıştık. Karakter gelişimleri ve sorumluluk sahibi olmalarının yanında kendilerine güvenen bireyler olarak yetişmeleri konusunda oldukça olumlu katkıları bulunmaktadır.  

Kedilerle köpeklere karşı alerjisi olan çocukların bu duruma karşı uzak durmaları gerektiği bilinir. Hayvanların tam olarak çocukları astım hastalığından nasıl koruduğu sorularına cevaplar verilmese de elde edilen sonuçların köpeklerle yaşayan çocukların bu hastalığa yakalanma oranını düşürdüğünü gösteriyor. Büyüyen çocukların yaşamlarının ilerideki zamanlarında toplum içerisinde astım rahatsızlığı yaşama oranına direkt olarak etki edebilen bu güzel olayın hayvanlara ne kadar değer ve önem vermemiz konusunda bizlere umut veriyor.

Kaynak: Sciencedaily

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar