MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden Biz İşe Giderken Uyurlar?

7.07.2020 10:58:09

Yavru kediler günün 16-17 saatini uyuyarak geçirebilirken yetişkin kediler 12-14 saat arasını uykuya harcayabilmektedirler. Bu kadar uykuya düşkün hayvanların neden biz her sabah bin bir güçlükle kalkıp işe gitmeye çalışırken fosur fosur uyuduğunu düşündünüz mü?

Gün içerisinde ve özellikle kedilerin gündüz neden daha fazla uyuduğunu merak ediyor olabilirsiniz ama bu genetik bir durum olup bu dostlarımız gece daha aktif canlılardır. Bunun da devamında gündüzleri dinlenme ve uyku şeklinde geçirmelerine neden olmaktadır. Geceleri siz uyurken ya da dinlenirken onların bu gündüz dinlenmeleri ve enerji toplamaları tam tersi senaryoyu oluşturarak onların koşturması rutinine dönüşecektir.

Güven Duygusu

Yavru kedilerde annelerinin kendilerini koruduklarını bilmeleri rahatça uyumalarını sağlar. Ayrıca uyku esnasında büyüme hormonları daha fazla salgılanır. Uyku halinde ve hareketsiz olmaları da içgüdüsel olarak geceleri diğer avcılardan korunmaları anlamına gelmektedir.

Sıcaklar

Vücut sıcaklarını düzenlemek ve gündüz güneşin zararlı etkilerinden kendilerini korumak için gündüzleri aktif dinlenme moduna girebilirler. Güneşin tepede olduğu zamanlarda serin ve gölgelik bir kısım bulmaları pasife geçmeleri için yeterlidir.

Yemek Zamanı

Evcil kediler günün her saati yemek bulabildiklerini bildikleri için fazlasıyla rahattır. Ama bu dostlarımız içgüdüsel olarak gece avlanan canlılardır. Bu yabani ya da evcil olmasına rağmen değişmez. Gece hareketlilik ve enerji patlaması yaşamalarının sebebi budur. Yeme arayışı ve avlanma ihtiyacı onların geceleri fazlasıyla girişken olmasını sağlar fakat bunun yanında yorgun düşeceği için siz sabah işe giderken de uyumaya devam eder.

İçgüdüsel

Kediler gündüz dinlenirken gece tehlikelere karşı da gözlerini açık tutmayı tercih edebilir. Tek başlarına kaldıkları ve güvende hissettikleri her anı aktif dinlenme süresi olarak kullanabilirler. Bunlar her daim geceleri çok daha zinde ve kendilerini koruyabilme amaçlı gözlerini açık tutmaları açısından önemlidir.

Oyun ve Egzersiz

Bütün gün yalnız başına kalan ve ilgilenebileceği kedi oyuncağı ya da farklı bir objesi olmayan kedilerin sıkıntıdan da gün boyu uyuması kimseyi şaşırtmamalıdır. Gündüz dinlenen ve uyku halindeki kedinin yorgun olmaması gece karanlıkta ve serinlikte harekete geçmesine neden olacaktır. Bu döngü bu şekilde devam ederken geceleri hareketli ve keşif halinde gündüzleri ise sizin arkanızda yatar vaziyette görmenize sebep olacaktır.

Kedilerin Gece Uyku Düzenine Geçmesini Sağlama

Kedi sahipleri genelde böyle bir durumun söz konusu olmadığı düşünse de evcil dostunuzun biyolojik saatlerini normal insan rutinine alıştırmak mümkündür. Eve geldiğinizde akşam yemeğinden önce onunla ilgilenmeniz oyun oynamanız fazlasıyla yorulmasına ve enerji kaybetmesine neden olacaktır. Bu durum onun gündüz biriktirdiği enerjinin harcanarak gece yorgun düşüp dinlenmesine ve uyumasına zemin hazırlayacaktır. Siz yatmadan önce bu saatleri organize etmeniz hem onun hem de sizin açınızdan uygundur. Bu konuda kullanabileceğiniz kedi oltası oyuncağı bile onun dakikalarca oyalanmasına ve sizle vakit geçirmesine yetecektir. Ayrıca avlanma güdülerini de bastıracak tipte oyuncaklar seçmeniz onun psikolojik olarak da boşalmasına destek olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar