MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

5 Maddeyle Çocukların Evcil Hayvanlarla Yaşamalarının Faydaları

21.05.2020 11:07:45

Kedi, köpek ve hatta kuşla büyüyen çocukların karakter gelişimleri sorumluluk sahibi olmaları ve kendilerini güvende hissetmeleri fazlasıyla görülen bir durumdur. Çocukların ve hayvanların birlikte büyümeleri iki taraf içinde pozitif gelişimi ortaya çıkarır. Çocukların özellikle gençliğe adım attıkları geçiş döneminde karakterlerinin yeterince oturmuş olacağı ve sorumluluk bilincine fazlasıyla sahip olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Evcil hayvan sahibi olma zamanını ayarlamanız fazlasıyla önemlidir. Evlenmeden önce bir evcil hayvanınız varsa ve çocuğunuz daha sonra doğduysa kedi ya da köpeğiniz kendisini koruyacak kadar büyük ve yetişkin olacaktır. Kimi zaman evcil hayvanınızın karakterini ve hareketlerini bilmek önem arz etmektedir. Dostunuzun çocuğunuzu kıskanma eğiliminde olup olmayacağı ve kendi sevgi tahtının çocuğunuzla paylaşılmayacağını ona göstermeniz ya da hissettirmeniz gerekebilir. Genelde bu tanışma ve kaynaşma evresinden sonra evcil hayvanlar ailenin yeni bireyini sizin kadar sahiplenecektir.

 Eğer çocuğunuz doğduktan sonra bir yetişkin hayvan sahiplenmek istiyorsanız bu durum biraz sıkıntı yaşatabilir. Çocukların 3-4 yaş civarındaki periyotları evcil hayvanın bir canlı olduğunu anlamasında ve canını yakabileceğini fark etmesi konusunda biraz erken olabilir. Evdeki canlı hayvanın varlığına anlama ve kendi yaptığı yaramazlıklara evcil hayvanı kullanmasının önüne geçmek için biraz kontrol ve bu yaş süresinin bir adım ilerisini beklemek yeterli olacaktır.

Evcil Hayvan ve Çocukların Birlikte Yaşamaları

1- İlk Sosyal Arkadaşı

Tek olan ve kardeşi olmayan çocukların bu eksikliğini giderme konusunda ciddi manada faydalı olabilmektedir. Çocukların ilk arkadaşı olacak olan evcil dostlarınız arada oyuncak konusunda kavga etseler de çok iyi arkadaş olacaklardır. Ayrıca yetişkin köpeklerin bu ufak arkadaşlarını koruma konusunda ne kadar ciddi olduğunu görünce köpeğinize olan sevginiz de artacaktır.

2- Gelişimlerine Olan Pozitif Etkileri

Çocukların kişisel gelişimi yanında fiziksel gelişimlerine de ufak dokunuşlar yapabilirler. Kedi ve köpeklerle büyümek sakin mizaç ve güven dolu bir gençliğe adım atmalarına yardımcı olabilir. Hareketli ve enerjik çocuklar olmaları da şaşırtıcı olmayacaktır.

3- Sorumluluk Sahibi Bir Birey Olmalarına Destek

Çocukların okul çağına geldikleri vakit hayvanların kişisel ihtiyaçları neticesinde onlara bağlı olduklarını kavrayabilirler. Evcil dostunuzun bakımında ve beslenmesinde sorumluluk sahibi olarak bu yükü sizinle kolaylıkla paylaşacaklardır.

4- Hastalıklara ve Alerjilere Karşı Daha Güçlü Bünye

Evcil hayvanların küçük çocukların sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyleseler de bu durum tam tersidir. Çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve gelişimi açısında fazlasıyla olumlu etkilere sahiptir. Birçok potansiyel virüs ve bakteriyle erken yaşta tanışmaların vücutlarının bağışıklık sistemini güçlendirmelerini sağlar.

5- Etkili İletişim Kurabilme

Evcil hayvan sahibi olmuş, onların bakımında ve gelişiminde etkisi olan çocukların, büyüdüklerinde akranları ve toplum içerisinde diğer insanlara karşı empati yetenekleri gelişmiş olacaktır. İletişim kabiliyetleri ve karşı tarafı anlama eşikleri diğer çocuklara nazaran yüksek olacaktır.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar