MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi ve Köpeklerde Aşı Sonrası Oluşan Şişlik Sorunu

20.05.2020 12:42:48

Minik ve sevimli dostlarımızın takvime bağlı olarak aşıları devamlı olarak sürmektedir. Bu hem onların sağlığı kadar aile içerisindeki diğer bireylerin de korunması açısından oldukça önemlidir. Genelde hayvan severlerin nadir de olsa yaşadığı sorunlardan birisi kedi veya köpeğine yaptırdıkları aşı sonrası eve geldiklerinde aşılı bölgede şişlik oluşması ve uzunca bir süre geçmeden tedirgin etmesidir. Aşı sonrası yaşanacak diğer tepkilerin stres ve hayvanın bir süre içine kapanarak sahiplerine veterinere gittikleri için küsmeleri görülebilir.

Aşı sonrasında oluşan problemlerin en çok göze çarpanı ve rahatsızlık düşüncesi yaratanı olan aşılı bölgedeki şişliğin oluşma nedenlerine göz atalım. Aşı uygulamaları deri altından veya kas içine uygulanır. Uygulanan bölgede hayvanınızın bünyesine ek olarak aşırı tepki oluşması beklenebilir. Vücut, bu tanımadığı aşıyı ve içerisindeki sıvıyı düşman görerek kendisini koruma durumuna geçirebilir. O bölgedeki kan akışının hızlanması sonucu bu normal durum dışarıdan yapılan aşı sıvısı büyüklüğü kadar veya biraz üzerindeki büyüklükte şişlik oluşturabilir. Bu durum 1-4 hafta sürebileceği gibi kendiliğinden geçmektedir. Minik dostlarımız da kimi zaman bu tip durumlara aşırı alerjik reaksiyon göstererek bizleri fazlasıyla korkutabilmektedir.

Evcil dostlarınızın bu tip tepki verdiğine dair tecrübe yaşadıysanız bunu veteriner hekiminizle paylaşarak atılması gereken adımları ve tavsiyeleri birinci ağızdan almanız çok daha büyük tehlikelerin oluşmasını önleyecektir. Aşının vücuda yayılması ve emilmesi 40-48 saat sürmektedir. Bu normal işleyiş olmakla birlikte hafif bir kabartı şeklindeki şişlik endişe duyulmaya değmeyecektir. 2-3 gün sonra çıkan şişlik ise apse tehlikesini doğurabilir. Enjeksiyon bölgesinde oluşan bu apseye ve tedavisine yine veterineriniz karar verebileceği gibi sizlerin müdahale etmeden ve dokunmadan kontrole gitmenizin önemi büyüktür. Aşı temel anlamda deri altı yolla emilime bağlı gerçekleşen bir durumdur. Kan dolaşımı ne kadar hızlı ve düzgün olursa aşının yayılması ve başarılı olması o kadar çabuk olur. Emilim esnasında yaşanan problem de evcil dostunuzun bu şişlik sorununu yaşamasına neden olabilmektedir.

Tüm bunların yanında ekstra olarak hatırlatmakta fayda gördüğümüz halsizlik ve miskinlik hali tüm hayvanlarda görülebilir. Vücudun bağışıklık sistemine karşı verdiği aşırı tepkinin ve aşının başarılı olmasını sağlamak için oluşan bir durumdur. Aslında hayvanların aşı yapılmasının temel nedeni ve mantığı da budur. Fakat kedi ve köpeklerde ilk 1-2 gün aşırı halsizlik ateş ve verilen tepkilerde azalmalar görülmesi olasıdır.

Evcil dostlarımızın sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşama sahip olmaları adına aşı takviminin günü gününe aksatmadan takip edilmesi ve uygulanması oldukça önemlidir. Ciddi bir olumsuz reaksiyon görülmesi halinde veterinere gidilmeli ya da telefon açarak fikir alışverişinde bulunulmalıdır. Çok nadir de olsa nefes almada güçlük , kusma , aşırı kaşıntı ve yüzde şişkinlik görülebilmekte olup bu durumlar bazı şeylerin ters gittiğini bizlere göstermektedir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar