MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Eve Yavru Köpek Getirirken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

20.05.2020 11:49:47

Evinize katacağınız yeni bir yavru köpeğin zamanla öncesinde ve sonrasında daha rahat yaşam sürebilmesi adına dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Beslenmelerinden barınma hallerine ve bazı başlangıç eğitimlerine kadar kendinizi ve onu hazırlayacak ortamı hazırlamak fazlasıyla önemlidir.

Evcil hayvan sahiplenmek mükemmel bir deneyim olmakla birlikte bu konuda daha önce bir tecrübesi olmayan hayvan severlerin zorlanacağı aşikardır. İlk günler biraz gürültü biraz kaos şeklinde geçse de sizlere anlatacağımız bazı ufak ipuçları çok daha hazır ve bilgi sahibi köpek sahibi adayı haline gelmenize yardımcı olacaktır.

Tatlılıkları ve sevimlilikleri bizleri kendilerine hayran bıraksalar da onlar da zamanla büyüyerek yetişkin bir köpek haline gelecekler. İlk günlerde anne ve kardeşlerinin yanında sosyal ve güvenli ortamdan ayrılan yavruların size ve yeni ortamına alışması zaman alacaktır. Yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusundaki maddelerimize gelin göz atalım!

1- Yaşam Alanını Keşfetmesine İzin Verin

Köpekler bölgeci ve sahiplenmeyi seven canlılardır. Yavru köpeklerin de meraklı olduğunu düşünürsek her deliği ve potansiyel noktayı keşfetmek isteyeceklerdir. İllaki mutfak ve yatak odası gibi bölgeler onlar yasaklı olabilirken ilk geldiği günlerde evin her yerini keşfetmesine izin verin. Kendini güvende ve mutlu hissetmesinin yanında çok daha kolay adaptasyon sürecini atlatmasına destek olacaktır.

2- Sosyalleşmesi Konusunda Destekleyici Olun

Aşıları tamamlandıktan ve veterineriz onay verdikten sonra dışarıya çıkıp sosyalleşmesi konusunda yardımcı olun. Evde başka bir evcil hayvanınız var ise tanışmaları ve kaynaştırılması çok daha kolay olmakla birlikte dışarıda başka hayvanlarla sosyalleşmesi biraz zaman alabilir. Bu durum sayesinde köpeğiniz büyürken çok daha dost canlısı ve agresif tavırlar sergilemekten uzak tutum sergileyecektir.

3- Yaşam Ortamını Gelmeden Hazırlayın

Ona ait uyuma ve dinlenme bölgesinin belirlenmesinin ardından, kendi özel alanı ve yaşadığı bölgenin sahibinin kendisi olduğunu düşünmesi, üzerindeki gerginliği fazlasıyla azaltacaktır. Birkaç gün önce annesi ve kardeşleriyle iç içe olan bir köpeğin yalnız ve hiç bilmediği bir eve girişinin yaşatacağı korku ve stresin azaltılması bizim elimizdedir. Sevgi ve sabırla bu ilk yeni eve adaptasyon sürecini hızlandıracaksınız.

4- Evcil Dostunuzun İhtiyaçlarını Belirleyin

Günlük yeme alışkanlığı, mama kabı, su kabı ve hatta oyuncaklarını önceden almanız ve hazırlamanız fazlasıyla onu mutlu edecektir. Kullanacağınız yavru köpek maması, onun temel ihtiyaçları neticesinde alabileceğiniz aksesuarlar çoğu zaman hayat kurtarıcı olacaktır. Yavru ve gelişmekte olan köpekler fazlasıyla obur ve buna bağlı olarak hareketli olabilir.

5- Temel Eğitimlere En Kısa Sürede Başlanmalı

Bunların başında tuvalet ve itaat eğitimi gelmektedir. Özellikle yavru köpeklerin bakımında tuvalet ihtiyaçlarının düzene oturması ve bunu öğrenmeleri en zahmetli durumların başında gelmektedir. Bu zamana kadar annelerinin önderliğinde bu ihtiyaçlarının görürken artık tek başlarına ve gördükleri her yere dışkı ve idrar yapma potansiyeline sahipler. Eğer bahçeli bir evde yaşamıyorsanız bu eğitim durumu çok daha fazla üzerine düşmenizin gerektirir. Banyo teras ya da balkonu onun rahatça bu ihtiyacını görebileceği şekilde tasarlayarak bu konuda onu ödüllerle teşvik etmeli ve anlayabilmesini sağlamalısınız. Zamanla tuvaletini kontrol etmeyi öğrenecek olan köpeğiniz saatleri geldiğinde ihtiyacını dışarıdaki gezintilerinizde görecektir. Tüm bunlara ek olarak gel-git ve dur komutlarını öğretmeniz yürüyüşlerinizde fazlasıyla sizleri rahatlatacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar