MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Yemesi Faydalı Olan En İyi 13 Meyve

19.09.2019 16:25:50

Meyveler insanlar için oldukça faydalı ve besleyicidir. Peki meyvelerin köpekler için de faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Meyveler köpeğinize sindirim desteği, antioksidan, bağışıklık sistemini güçlendirme, daha iyi görme, daha sağlıklı tüyler ve daha sağlıklı bir cilt gibi faydalar sağlayacaktır. Ancak bu meyvelerden sadece bir parça vermeniz gerekiyor. Köpeklerin yiyecebileceği meyvelere ve verebileceğiniz miktarlara birlikte bakalım.

1. Elma:

Elmalar potasyum, lif, C vitamini ve flavonid için mükemmel besinlerdir. Ancak elmanın çekirdekleri arsenik içerdiği için kesinlikle köpeklere verilmemelidir. Bir elmanın tamamı değil, yarısı verilebilir.

2. Muz:

Muz köpekler için potasyum ve karbonhidrat kaynağıdır. 2 cm kalınlığında ve bir dilim kadar verilmesi yeterlidir. Ayrıca köpeğiniz için muz içeren ödül mamaları da yapabilirsiniz.

3. Böğürtlen:

Böğürtlenler aktioksidan, polifenol, lif, manganez, folik asit ve omega-3 için harika bir kaynaktır. Ayrıca C, K, A ve E vitaminleri de içerir. Böğürtlenden en fazla üç tane verilmesi gerekir.

4. Yaban Mersini:

Yaban mersini, içerdiği selenyum, çinko ve demirle zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca C, E, B ve A vitaminleri içerir. 2-3 taneden fazla verilmemelidir.

5. Kavun:

Kavun; lif, beta koraten, potasyum, magnezyum, tiyamin, niyosin, pantotenik asit ve folik asit barındırır. Ayrıca A, B ve C vitamini bakımından da zengindir. Ancak 2 cm kalınlığında bir parça yeterlidir.

6. Kızılcık: 

Kızılcık, köpeğinize C vitamini, lif ne manganez kaynağı sunar. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olur ve köpeğin vücudundaki asiti dengeler. Su dolu tencereye 2 yemek kaşığı kızılcık koyup yumuşayana kadar pişirip sonra köpeğinizin mamasına ekleyebilirsiniz.

7. Kivi:

Kivi; lif, potasyum ve C vitamini bakımından yüksek bir besin kaynağıdır. Köpeklerinize en fazla bir dilim kivi verebilirsiniz.

8. Portakal:

Portakal, köpeklere lif, potasyum, kalsiyum, folik asit, demir, flavonid yanında A, C, B1 ve B6 vitaminleri sağlar. Ancak portakalın bir diliminin yarısından azının verilmesi gerekir. Aynı zamanda kabuğundan ve çekirdeğinden mutlaka arındırılmalıdır. Aksi takdirde mide problemleri ortaya çıkabilir. Portakal dışında hiçbir turunçgil köpeklere verilmemelidir.

9. Armut:

Lif, folik asit, niyasin, potasyum, bakır ve fosfor içeren armut aynı zamanda A, C, E, B1 ve B2 vitaminleri içerir. 1-2 küp kesip köpeğinize verebilirsiniz. Armut, köpeğinizin diyeti için faydalıdır ve doğal bir probiyotiktir.

10. Balkabağı:

Kabak; lif, beta koraten, alfa koraten, çinko, demir, potasyum ve A vitamini kaynağıdır. 1-3 çorba kaşığı kabak püresi köpekler için yeterlidir. Ancak kabak çekirdeğiyle sap ve yapraklardaki keskin tüylerden dolayı bu bölümler köpeklere verilmemelidir.

11. Ahududu: 

Lif, antioksidan, potasyum, manganez, bakır, demir, magnezyum kaynağıdır. Ayrıca C, K, B vitaminleri bakımından da zengindir. 2 veya 3 tane verilmesi yeterlidir.

12. Çilek:

Çilekler; lif, potasyum, magnezyum, iyot, folik asit, omega-3 ile C, K, B1, B6 vitaminleri bakımından zengindir. Yarım, en fazla bir tane verilmesi yeterlidir.

13. Karpuz:

Karpuz sadece bizim için değil köpekler için de serinletici bir besindir. Potasyum, magnezyum ve su barındırmasının yanında büyük bir C ve A vitamini kaynağıdır. 2şer cm'lik 2 adet karpuz dilimi köpekler için yeterlidir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar