MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Uyku Kalitesinde Düşüş ve 4 Temel Neden

10.03.2021 10:30:20

Evcil dostlarımızın kimi zaman uyku sorunu çektiğine şahit olabilirsiniz. Uyusa bile çok kalitesiz yarım bir uyku uyuması aynı biz insanlarda olduğu gibi ertesi gün enerjisinin düşük uyanması yüzünden bizleri mutsuz edebilmektedir.

Onlar bizim en yakın dostlarımız olduğu kadar çocuklarımız da sayılır. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku uyumaları gerektiğini bilsek de kimi zaman bunu tam olarak gerçekleştirememektedirler. Bunun bir nedeni olabileceği gibi daha farklı nedenleri de olabilir. İyi bir dinlenme sağlıklı gelişimleri ve daha dirençli bir bünyeye sahip olmaları açısından önemlidir. Uyku sorunu ya da kaliteli bir uyku çekememelerinin altındaki nedenler bugün ki ana konumuz olacaktır.

Köpeklerin Kaliteli Uyku Uyumamasındaki Etkenler

Köpeklerin uyku süreleri ve uykuya daldıktan sonraki uyku evreleri tıpkı biz insanlara benzemektedir. Onların uyku kalitesini düşüren ve verimsiz uyku uyumalarının nedenleri de bizlere benzemektedir. Eğer siz de evcil dostunuzun düzgün uyuyamadığını veya uyusa bile yeteri kadar uykusunu alamadığını düşünüyorsanız bunun nedenlerini gözden geçirin!

1-Yeteri Kadar Yorulmamaları

Bunun en büyük nedeni gün içerisinde yeteri kadar yürüyüş yapmamaları ve egzersizle üzerlerindeki fazla enerjiyi atmamalarıdır. Fiziksel açıdan yorulmayan köpekler eğer orta/büyük ırk ise geceleri daha da huzursuz olacaktır. Mini ırk köpeklerin bünyelerine göre enerji harcamaya ihtiyacı daha düşük olsa da yeteri kadar yorulmaları önemlidir. Yeteri kadar yorulmamaları geceleri huzursuz ve gergin olmalarına neden olmakla birlikte uzun vade de psikolojik açıdan da kendilerini rahatsız hissedecektir.

2-Uyku Saatinden Önce Beslenme

Bizler de uyku öncesi bir şeyler atıştırmaya çalışırken ipin ucunu kaçırıp defalarca kez uyku tutma sorunu yaşamışızdır. Aynı durum köpek dostlarımız içinde geçerlidir. Geceleri uyku saatine yakın beslenme saatine sahip köpeklerin normal uyku saatlerinde hiç uykusunun gelmediğini göreceksiniz. Uykusu gelse bile rahat ve derin uykuya dalma sorunları yaşayacağı için o geceki uykusu son derece kalitesiz ve verimsiz olacaktır.

3-Aşırı Ses ve Sakin Olmayan Ortam

Dışarıdaki seslere çok bir şey yapamasak da ev içerisindeki seslerin artık gürültü seviyesine çıkması dostlarımızın bir süre sonra uykuya dalma ve uyuduktan sonra kaliteli uyku uyuma eşiklerini alt üst edebilir. Radyo, televizyon ya da bilgisayardan çıkan seslerin uyku saatlerine yakın ses seviyelerinin hala yüksek kalması oldukça uyku düzeni bozmaya elverişli ve defalarca kez uykudan uyanmaya yetecek şeylerdir.

4-Sağlık Sorunları

En ufak bağ ağrısında bile bizleri uyku tutmuyorsa köpeklerin yaşadıkları sağlık sorunları da onları uykudan fazlasıyla alıkoymaya itecektir. Uyku haline geçilse bile yaşanan rahatsızlığa bağlı olarak defalarca kez gece uykudan uyanma ihtimali yüzünden gece uykusu son derece kalitesiz ve ağrı dolu geçebilir. Hastalık belirtileri görmeniz halinde evcil dostunuzu mutlaka veteriner kontrolünden geçirmelisiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar