MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Pasif İçicilik Evcil Dostlarımız İçin Oldukça Zararlı!

10.03.2021 12:01:23

Pasif içicilik denince akla ilk sigara gelse de tüm tütün ürünlerinin yanında nargile, elektronik sigara ve hatta ateş dumanı dahi çıkardığı toksin bazlı ve kanserojen etkisiyle tüm hayvanlar için zararlı olabilmektedir. Genelde aktif olarak bu zararlı alışkanlıklara sahip kişiler yanlarında başka insanların rahatsız olduğunu dile getirmesiyle kendilerini frenlese de evcil dostları yanında bu hassasiyeti çok fazla göstermemektedir.

Bağımlılık düzeyi en fazla sigara olarak olduğu için bugünkü konumuzun içeriği sigara üzerine pasif içicilik üzerinden örneklerle devam edelim. Hiçbir insan sevdiklerine bu şekilde zarar vermek istemez ama bu konu devamında gerekli dikkati evcil dostlarının yanında da görmezden gelebilir. Pasif içicilik çevrenizdeki insanlar kadar kedinizden köpeğinize ve kafesteki kuşlarınıza kadar zarar verir. Köpeklerin ve kedilerin koku konusunda ne kadar hassas ve güçlü olduğunu düşündüğümüzde pasif içicilikten insanlara göre daha fazla etkilenecekleri de bizleri şaşırtmamalıdır.

Pasif İçicilik Tüm Evcil Dostlarımıza Zarar Verir!

Kediler için durum daha da tehlikeli hale gelebilmektedir. Çünkü kediler günün büyük bir bölümü kürklerini temizlemeye ayırmaktadır. Bunun sonucunda pasif içiciliğe bağlı olarak sigara dumanının tüyleri üzerinde bıraktığı toksin etkisini ağız yoluyla da içeri almaktadırlar. Tüm bunların yanında minik bedenleri ve solunum sistemleriyle kuşlar da kediler kadar etkilenebilmektedir. En ufak rüzgârda kalmanın bile hasta ettiği bu küçük dostlarımızın sürekli pasif içici olarak dumana maruz kalmaları iç organlarının ve zayıf solunum sistemlerinin bunun zararlı etkileriyle yüzleşmesini fazla uzun tutmayacaktır.

Akciğer kanseri hem aktif hem de pasif içicilerde görülebilecek ilk hastalık olmasına rağmen cilt kanseri gibi özellikle hayvanlarda görülmesi sık hastalıklarla yüzleşmesine neden olabilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  • Sigara içmenin kendinize olduğu kadar çevrenizdeki her insana hayvan ve hatta bitkilere kadar zarar vereceğini unutmayın.
  • Pasif içicilik insanlardan daha çok hayvanları etkilemektedir. Onların yanında ve yaşam alanlarında onlar olmasa dahi sigara içmeyin.
  • İçmeyi bırakın! Bırakamıyorsanız bunun kullanım sayısını en azından azaltmaya çalışın.
  • Sigara içilen ortamdan evde baktığınız evcil dostlarınızı tamamen izole edin. Eğer bunu başaramıyorsanız balkon ya da pencere gibi içerisinin olabildiğince dışarıda bunun kullanımına devam edin.
  • Evinizi sık sık havalandırın. Aynı ortamda kullanmıyor olsanız bile nefesinizle ya da elinize sinen kokuyla ortamı pasif içiciliğe istemeden de olsa açık hale getirebilirsiniz.
  • Evcil dostlarınızı sigara ya da başka tütünlü ürün kullanımından sonra dokunmaya çalışmayın. Elinize sinen koku ve bakteriler dostlarımızın kürküne geçerek üzerlerine sinmesine dolaylı yoldan yol açacaktır.
  • Aynı şekilde kıyafetlerinizde bu konuda risk taşımaktadır. Üzerinize sinen koku pasif içicilik kadar olmasa da onları uzun vade de olumsuz etkilemeye yetecektir.Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar