MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Ev İçerisinde Kediler Arası Rekabet Sorunu

9.03.2021 13:38:07

Kediler arasında gerilim oluşmasında ve kavga etmelerindeki en büyük nedenlerden birisi kardeş kediler bile olsa rekabetin ortaya çıkardığı durumdur. Birden fazla kedi olan evlerde bu tip çatışmalar çok da bizleri şaşırtmamalıdır. Stres seviyesinin yüksekliğinin de etkisi yüzünden ortak paylaşım noktalarında genelde bu tip kavgalar çıkabilmektedir. Ortak kullanılan mama ve su kaplarının yanında tuvalet ya da oyuncak paylaşımı konusunda kediler arası gerilim yükselmesine sıkça denk gelebilirsiniz. Onları cezalandırmak ya da farklı kontrol metotları denemek başarılı olmanızı sağlamayacağı gibi onlarla aranıza mesafe koymanıza ve kavgaların daha da şiddetlenmesine yol açabilirsiniz.

Kediler Arası Gerilimin Temelinde Rekabet Yatmaktadır

Kediler çok da paylaşımcı canlılar değildir. Doğada av ve avcı pozisyonda olmaları biraz da bencil hayvanlar olmalarının altında yatan en temel etkenlerdendir. Kedilerin yemek ve su içmek için kullandıkları kapların, tırmalama tahtalarının ya da yataklarının farklı ve kendilerine özel olmalarına dikkat etmelisiniz. Aralarındaki çatışmanın ve gerilimin artmasının altında bir diğer neden de mutlu mesut yaşayan iki kediniz varken ortaya başka bir kedinin katılımıdır. Bu durum da ortadaki huzurlu ortamın bozulmasına neden olabilecektir.

Kediler arasında rekabeti ve gerilimi zamana yayarak ve bekleyerek çözmeniz çok olası değildir. Kedilerin zamanla anlaşma ve kaynaşma imkânı siz müdahale ve olayı kontrol altına almaya çalışan önlemler almadığınız sürece daha da güçleşecektir. Kediler rekabetçi oldukları kadar inatçı canlılardır da.

Kediler Arası Rekabeti Azaltma Yolları

Kediler alışma süreci ve kavgalarının yol olacağı zamana kadar sizin gözetiminiz dışında yalnız kalmaması oldukça önemlidir. Kavga ederek aralarındaki gerilim daha da artacağı gibi yaralanma riski de söz konusudur.

Olası kavga ve gerilim senaryosuna denk geldiğinizde dikkatlerini mutlaka dağıtmaya çalışın. Bu sesinizle olabileceği gibi bir oyuncakla da ilgilerini başka yöne çekebilirsiniz. Tüm bunların yanında mama kapları ve su kaplarını kaç kediniz var ise kendilerine özel şekilde ayırın. Genelde beslenirken mama kavgası ve birbirlerini rakip görmeleri gerilim seviyesini had safhalara çıkarabilmektedir.

Onlara ilgi ve sevgi gösterirken, ödül maması ya da yaş mama takviyesi yaparken mutlaka eşit mesafede olmalısınız. Aksi taktirde kedilerin kıskançlık özelliğini de keşfetmeyi isteyeceğinizi düşünmüyoruz. Sorunu çözerken tam olarak nedenini anlamak kalıcı barış ve aralarında rekabete bağlı kavgaların önlenmesi konusunda daha akılcı bir hamle olacaktır.

İki kedi arasındaki anlaşmazlığın tam olarak nedeninin ne olabileceğini onları gözlemleyerek de nokta atışı yaparak bulabilirsiniz. Evin belirli bir konumunda kavga etmeleri, rekabete yemeğin neden olması ya da belirli durumlar karşısında adrenalin seviyelerinin yükselmesi dikkat etmeniz  gereken ince noktalar olmalıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar