MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Kızgınlık Döneminde Ne Yapılması Gerekiyor?

22.03.2023 11:58:27

Evlerimizde ya da bahçelerimizde köpek dostlarımızı besliyoruz. En çok sorulan sorulardan bir tanesi ise köpek dostlarımızın kızgınlık dönemlerinde ne yapılması gerektiği ile ilgili oluyor. Minik patili dostlarımızın aynı biz insanlarda olduğu gibi özel hayatları vardır. Belli bir yaşa gelmiş patili dostlarımız üremek ister. Bununla birlikte köpek dostlarımızın başka bir köpek ile çiftleşmesi gerekiyor. Köpek dostlarımızın üremek istediği dönemlere kızgınlık dönemi denilebilir. Köpek sahibi olan kişilerin köpeği bu dönemde çiftleştirmesi ya da yavrulara bakamayacağını düşünüyorsa, üremesini istemiyorsa kısırlaştırma yapması gerekiyor. Kısırlaştırma vaktini en iyi belirleyecek olan veteriner hekimlerdir. Gönül rahatlığı ile veteriner hekimler tarafından uygulanan bir operasyondur. 1.5 yaşını tamamlamayan köpek dostlarımızın çiftleştirme yapılması veteriner hekimler tarafından doğru bulunan bir durum değildir. Bunun ana sebebi ise köpek dostlarımızın tam olarak 1.5 yaşına kadar gelişimini tamamlayamasıdır. Bu nedenle köpek dostlarımızın bu yaşı geçmesi beklenmelidir. Daha sonrasında ise veteriner hekim ışığında köpek dostunuzu çiftleştirmeli ya da kısırlaştırma operasyonu yaptırmalısınız. 

Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Köpek dostlarımızın kızgınlık döneminin anlaşılması pek de zor olmamaktadır. Köpek dostlarımız normale göre daha saldırgan ya da agresif tavırlar sergileyebilir. Bunun dışında yemek yerken bir değişiklik ya da hareketlerinde agresiflik gözlemleyebilirsiniz. İşte, bu şekilde bir köpek dostumuzun kızgınlık dönemi kolayca keşfedilebilir.

Köpekler Yılda Kaç Kez Çiftleşir?

Köpek dostlarımız yılda 2 kez çiftleşme dönemine girebilir. Bu dönem için net bir şey söylemek mümkün değildir. Her köpek dostumuzun çiftleşme dönemi tamamen ırkına ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Köpek sahibi olan kişiler hangi ırkta bir köpeği sahiplendi ise veteriner hekime bu doğrultuda sorular sormalı ve internetten bu ırk ile ilgili net araştırmalar yapmalıdır. 

Köpeklerin Mutsuz Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpek dostlarımızın mutsuz olduğunun anlaşılması çok rahat bir şekilde fark edilebilir. Köpek dostlarımızın bu noktada bazı belirtisi vardır. Yemek yemede aksaklık, oyun oynamada isteksizlik, fazla su içmeme ve kuyrukta hareketsizlik gibi...

Sizlere bu içeriğimizde Köpeklerin Kızgınlık Döneminde Ne Yapılması Gerekiyor? içeriği ile karşınızdaydık. Bizi takip etmeyi unutmayın.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar