MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kennel Cough (Barınak Hastalığı) Nedir?

23.03.2023 11:41:05

Sizlere bu içeriğimizde kennel cough isimli barınak hastalığından bahsetmek istiyoruz. Oldukça dikkat edilmesi gereken bir husus olduğu için hemen gündemimize almak istedik. Barınak hastalığı ismi ile nitelendirilen bu durum, bir dizi virüs ve bakterinin sebep olduğu solunum yolu enfeksiyonudur. Genel olarak tehlikeli görülmese de gözlemlemek en iyisidir. Birkaç hafta içinde tedavisi geçebilir ancak veteriner hekiminize danışmanız çok önemlidir. Köpek dostlarımızın öksürmesi dışında enfeksiyonun minik patili dostlarımızı hasta hissettirmesi pek de olası gözükmemektedir. Ancak, yavru ya da yaşlı köpek dostlarımız mevcut tıbbi rahatsızlığı olan patililer, barınak hastalığı öksürüğünden kaynaklanan tüm komplikasyonlara karşı hassaslaşabilir. Barınak hastalığının kuluçka süresi ise 2 ile 14 gün aralığındadır. İşte, barınak hatsalığı olarak adlandırılan bu hastalığın öksürük aşısı mevcut olmak ile birlikte odukça bulaşıcı enfeksiyonun kolay bir biçimde yayılacağından köpek kulübesinde kalmak için genelde gerekli olmaktadır.

Köpek Dostlarımızda Barınak Hastalığının Öksürük Dışında Bir Semptomu Var mı?

Evet, köpek dostlarımız barınak hastalığından etkileniyor ise aşağıdaki belirtilerden bir tanesi ya da birkaçı da görülebilir. Lütfen bu konuda hassas olun ve bu belirtiler, öksürük gibi durumlar olduğu takdirde direkt veteriner hekiminize danışın. Genelde güçlü bir öksürük, en belirgin belirti budur. Burun akıntısı, letarji, iştah kaybı ve düşük ateş. Hapşırma. Barınak hastalığı, sağlıklı köpek dostlarımızda kolay bir şekilde tedavi edilebilse de bazı ciddi hastalığı olan köpek dostlarımızda durum daha çok zorlaşabilir. Lütfen dikkat edin. Sürekli belirttiğimiz gibi lütfen veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Köpekler Birden Fazla Barınak Hastalığına Yakalanabilir mi?

Barınak hastalığının oldukça farklı türleri bulunabilir. Biz insanlarda soğuk algınlığı olduğunda birçok çeşidi olduğu gibi düşünülmesi mümkündür. Bu durumda köpek dostlarımızın enfeksiyona birden çok kez maruz kalması mümkündür.

Kennel Cough Tedavisi

Kennel Cough, genellikle hafif bir enfeksiyondur ve evde tedavi edilebilir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin semptomlarını hafifletmek için öksürük baskılayıcılar veya diğer ilaçlar önerebilir. Antibiyotikler genellikle etkili değildir, ancak bazen enfeksiyonun önlenmesi veya tedavi edilmesi için kullanılabilirler. Bu konuyu en iyi tahlil edecek veteriner hekiminizdir. 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar