MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Ot Yeme Sebepleri Nelerdir?

21.03.2023 11:06:40

Köpek dostlarımızın ot yediğini fark etmişsinizdir. Özellikle dışarıya gezdirmek için çıkardığınızda minik patili dostlarımız otlara karşı oldukça ilgilidir. "Köpeğim ot yemek istiyor. Sebebi ne olabilir?" şeklinde bir soru soruyorsanız haklısınız. Bu konu oldukça merak konusudur. Köpek dostlarımız neden ot yer? Evcil hayvanlara bakan kişiler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Peki bu sorunun cevabı ne olabilir? Köpek dostlarımızın ot yemesi sakıncalı mıdır? Öncelikle köpek dostlarımızın neden ot yediği ile ilgil tek bir yanıt olmadığı konusunda bilgi vermek istiyoruz. Bu hususta köpek dostlarımızın ot yemesine sebep olabilecek birden çok faktör vardır. Özellikle de günlük geziye çıktığınızda dışarıdaki çimenlere karşı ilgisi olan köpek dostlarımız ya da ev içerisindeki bitkileri yiyen minik patili dostlarımız, onlara bakan kişilerin endişlenmesi konusunda rol oynuyor. Bundan dolayı veteriner hekimlere "köpeğim ot yiyor. Sebebi ne olabilir?" şeklinde sorular geliyor. Peki köpek dostlarımız neden ot yer? İşte bu konunun arkasındaki ana sebepler...

En Belirgin Neden: Mide Rahatsızlığı

Köpek dostlarımız neden ot yiyor? Sorusuna verilecek en net yanıtlardan bir tanesi mide rahatsızlığıdır. Köpek dostlarımız yaşamış olduğu birçok mide sorununa karşı ot yeme davranışını sağlayabilir. Özellikle de gaz problemi, sindirim problemleri köpek dostlarımızın ot yeme ihtiyacını artırmaktadır. Bunun ana sebebi ise otların köpek dostlarımızın kusmasını sağlaması ve bundan dolayı midelerini rahatlatmasıdır.

Psikolojik Sebepler de Ot Yemesini Sağlayabilir

Köpek dostlarımızın mide sahatsızlıklarına ek söyleyebileceğimiz bir şey var ise o da köpek dostlarımızın psikolojik sebepler ile ot yemesidir. Psikolojik sebepler direkt olarak ot yemelerini tetiklemektedir. Genelde ilgisiz kalan ve stres altına girmiş minik patili dostlarımız, otları koparıp yeme davranışına gidebilir. Onlara bakan kişiler, evden çıkmış olduğu andan itibaren onları bekleyen köpek dostlarımız, bu süreç içerisinde kaygılanabilir ve haklıdır. 

Başka Bir Durum: İçgüdüsel Sebepler

Köpek dostlarımız neden ot yer sorusuna verilebilecek en net yanıtlardan bir diğeri ise içgüdüsel sebeplerdir. Yani köpek dostlarımızın ot yeme isteğinin, aktarılan bir eylem olduğunu söylemek de mümkünüdr. Bağırsak parazitlerinden kurtulmak isteyen minik patili dostlarımız ot yiyerek içgüdüsel bir davranış sergileyebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar