MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Neden Olur?

20.03.2023 11:26:07

Köpek dostlarımız idrarını mı kaçırıyor? "Köpeğim idrarını kaçırıyor. Ne yapabilirim?" şeklinde bir soru soruyorsanız doğru içeriği okuyorsunuz demektir. Halk arasında idrar kaçırma olarak bilinen mesane kontrolününün olmaması, kısır olan köpek dostlarımızda çok sık ve her yaştan minik patili dostumuzu etkileyebilecek bir husustur. Köpek dostlarımız aniden ev içerisine idrar yapmaya başladı ise ya da idrarını yapmak konusunda zorluk çekiyor ise idrar tutamama sorunu veya mesane kontrolü yapmakta zorluk yaşıyor olabilir. Köpek dostlarımızda idrar kaçırma sorununu yönetebilmek oldukça zor olabilmektedir. Ev içerisinde köpek dostlarımızın idrarını görpü temizleyebilmek zorunda kalabilir ve üzgün hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda sebeplerini arayabilmek ve doğru tedaviyi sağlayabilmek adına köpek dostlarımız için en iyi sonucu sağlayabilirsiniz.

Köpek İdrar Kaçırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köpek dostlarımız yaşları kaç olursa olsun, yatağını ıslatmaya ya da az idrar kaçırmaya veya ev içerisinde kaza da olsa idrar kaçırmaya başlarsa veteriner hekime götürmelisiniz. Başka tıbbi olarak bir sorun tespit edilmez ise ve köpek dostlarımızda hormonal sorunlar ya da tedavi edilebilecek bir durumun teşhisi konursa veteriner hekiminiz doğru tedavi yöntemini uygulamaktan geri kalmayacaktır. Bazı köpek dostlarımız korkutuğunda ya da kendilerini tehdit içerisinde hissediyorsa idrar kaçırabilir. Bu konuya itaatkar idrar kaçırma denir. Bazı yavru köpek dostlarımız ise heyecanlandığında idrarını kaçırabilmektedir. Kısır köpek dostlarımız ise idrar yaparak bölgelerini işaretlemektedir. Bazı köpek dostlarımızın çok daha fazla tuvalet eğitimine ihtiyacı olabilir. Veteriner hekime götürdüğünüzde, hekiminiz bu konu hakkında en doğru bilgileri size verecektir. Diğer vakitlerde idrar kaçırma kazaları; şeker hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, mesane taşı, böbrek yetmezliği gibi sorunlardan kaynaklanabilir. Lütfen rutin veteriner kontrollerini aksatmayın.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Neden Olur?

Bazı köpek dostlarımız diğerlerine göre çok daha ciddi olan çeşitli faktörler yüzünden idrar kaçırabilir. En yaygın sebeplerden bir tanesi de obezitedir. Ayrıca kısır köpek dostlarımız da bazen idrarlarını kaçırabilir. İdrar kaçırma durumunun daha ciddi sebepleri ise şunlardır; İdrar yolu enfeksiyonu, mesane çevresindeki sinirlerin yaralanması, kronik inflamatuar hastalık, aşırı aktif mesane sendromu, değişen hormon seviyesi, duygusal ya da psikolojik sorunlar.

İdrar kaçırma durumu birçok farklı sebepten dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bu konuda köpek dostlarımızı veteriner hekime götürmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar