MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Kısırlaştırılması İçin En Uygun Yaş Nedir?

13.03.2020 11:30:36

Birçok evcil hayvan sahibi köpeğinin kısırlaştırılması konusunda hangi zaman aralığını ve yaşı kullanması gerektiğini tam olarak bilmemektedir. Her şeyden önce kısırlaştırmanın köpekler üzerinde ne gibi olumlu etkisi olduğunu anlamak önemlidir. Kısırlaştırma işlemi evcil dostlarımızda yaşam sürelerinin artmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde dişi köpeklerin %26,3 erkek köpeklerin ise %18,5 olarak artış olduğu gözlemlenmiştir. Bunun en büyük sebebi çiftleşemeyen köpeklerin yaşadığı hastalıkların bertaraf edilmesinin yanında bazı tip kanserlerin travma ve enfeksiyon risklerine bağlı ölüm oranlarını düşürmesi ve önemli oranda azaltmaya yardımcı olmasıdır.

 

Köpek Kısırlaştırmanın Faydaları

İstenmeyen ve kontrolsüz ortaya çıkması muhtemel yavruların önüne geçmeniz açısında büyük faydası vardır. Erken dönem kısırlaştırılan erkek köpeklerin daha uysal ve agresif tavırlar takınmadığı görülmektedir. İdrar kokusu bırakma ve dişi arayışı sebebiyle mobilya ve ayaklarınızı tırmalama hareketleri oldukça düşük seviyede seyredecektir. Dişilerin kısırlaştırılması ise diğer erkek köpekleri kendine çekme ve özellikleri başı boş köpeklerin sizi ve onu rahatsız etme eylemlerine denk gelme olasılığınızı ortadan kaldırır. Köpeklerinizi kısırlaştırma sonucunda daha az enerji harcayacakları için kısırlaştırılmış köpek mamasına da geçiş yapacak olmanız diğer mamalara göre daha az mama masrafı yapmanızda yardımcı olacak bir diğer küçük detaydır.

Köpeklerimizi Kısırlaştırmak İçin En Uygun Zaman Seçimi

Genelde barınaklarda sokaklardaki aşırı köpek nüfusunu kontrol altında tutmak ve buradan sahiplendirilen köpeklerin kısırlaştırılmış olan yeni kişilere gitmesini sağlamak adına 3-4 aylık yaşlarında bu işlemin yapıldığını duymaktayız. Bu uygulama türünün güvenliği ve faydası henüz tam olarak bilinmese de birçok kişi ve çevrelerden olumlu gözle bakılmadığı da aşikâr bir durumdur.

Evcil dostlarımızın kısırlaştırılmasında zaman seçimi daha çok ırkına ve ağırlığına bakılarak ayarlanması çok daha uygun ve yeterli olacaktır. Büyük ırk ağır bir köpeğin kısırlaştırılma zamanıyla ufak ırk ve çok daha göreceli hafif bir köpeğin bu ameliyata alınma zamanı aynı olmamalıdır.

Küçük ırklarda yetişkin olduklarında 22kg'dan ağır olmayan köpeklerde erkeklerde 6 aylık ve dişilerde 5.5-6aylık olmalarından sonraki ilk kızışmalarının sona ermesi beklenmesi uygundur.

Büyük ırk köpeklerde ise gelişim biraz da uzun sürdüğü için 22kg'dan ağır köpeklerde zamanı daha yayma imkânınız bulunmaktadır.

Kısırlaştırma yaşı hakkında yapılan araştırmalar ve diğer değerlendirmeler sonucu elde edinilen deneyimler neticesinde 5-7 aylık süreç kısırlaştırma için uygun zaman dilimidir.

Kısırlaştırma Yaşları Hakkında

Barınak 10. Haftadan İtibaren
Küçük Irk (Erkek/Dişi) 6 Ay Sonrası
Büyük Irk (Dişi/Erkek) 5-7 Aylık
Büyük Irk (Evde Yaşayanlar) 7-11 Aylık arası
Büyük Irk (Serbest Yaşayanlar) 5-7 Aylık

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar