MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Alt Üriner Sistem Hastalığı Nedir?

13.03.2020 12:49:51

Alt üriner sistem rahatsızlığı FLUTD (Feline lower urinary tract disease) olarak bilinen bir terim olup üriner sistem taşları veya idrar kesesi problemlerine bağlı rahatsızlıkları belirtmekte kullanılır. Bu rahatsızlık mesane taşı ya da üriner yollarda tıkanıklık göstergesi olabilir. Sistemde oluşan taşlar ve kristal oluşumuna bağlı olup evcil dostlarımızın sancılı ve ağrılı günler geçirmesine neden olabilmektedir. İdrarı mesenaden ve vücuttan atma yolundaki kanalları taşınan idrarın ağrılı ve sancılı bir şekilde taşınması sonucu bu narin dostlarımızın çok büyük sıkıntılar yaşamasında etkili olur. Evcil dostunuz işerken sıkıntı yaşıyor ve rahatsızlık hissediyorsa bunun sebebi bu tıkanma olabilir. Tedavi edilmezse ve gerekli önlemler alınmazsa sonu ölümle maalesef sonuçlanabilir.

 

Kedilerde FLUTD'nin Belirtileri Nedir?

Evcil dostunuzun aşağıdaki bir ya da birden fazla belirtiyi taşıyorsa bu konuda dikkatli olup acil önlemler almanız gerekmektedir. Bu konuda veteriner hekim desteği ve erken müdahalenin önemi kedinizin hayatını kurtaracak bir adımdır.

  • Düzensiz çiş yapma ve tuvalet kabının dışına yapma
  • İdrar yaparken zorlandığını gösteren hareketler
  • Mesane kontrolünün kaybolması
  • Sıklıkla idrara çıkma ve az az yapma
  • Pembe, kırmızıya yakın koyu renkli idrar
  • Genital bölgelerini sıkça yalamaları
  • İştahlarında gözle görülür azalma
  • Enerjisinin azalması ve günlük hareketlerinde yavaşlama, azalan oyun isteği

FLUTD Yaşayan Kedilerde Beslenme Düzeni

Bu hastalığı yaşayan ve yaşayacağı düşünülen kedilerin yeme ve içme konusunda biraz ekstra bakım ve dikkate ihtiyaçları vardır. Yanlış mama ile beslenmesi de rahatsızlığının daha fazla ilerlemesi ve kontrol altına alınmasını güçleştirebilir. Biraz daha kilosu yüksek kedilerin bu hastalığı yenme ve ölüme yenik düşme oranları düşüktür. Bazı kedi mamalarının içeriğinde fazladan bulunan kalsiyum, magnezyum ve fosfor değeri, üriner taşlara yol açmakla birlikte idrar yollarında tıkanmaya neden olabilir. Düşük miktarda su içmesi de sağlığını her açıdan olumsuz etkileyen bir durumdur. Onun bolca temiz ve taze su içmesi için teşvik etmeli ve gözünüzü bu konuda üzerinden ayırmamalısınız. Mamanın idrar üzerindeki asit ve PH düzeyini etkilediği araştırmalar neticesinde öğrenilen bir gerçektir. Sağlıklı bir idrar yolu için dikkat edilmesi gereken orta seviyede asidik olmasıdır.

FLUTD Tedavisi

Her şeyden önce veteriner takibi ve muayenesi bu tip rahatsızlıklarda önemlidir. Bu bir iç hastalık olmakla birlikte üriner sistemi tehdit eden bir durumdur. Evcil dostunuzun kontrolleri sonrası veterinerinizin önerdiği medikal ilaçlar ve yeni özel beslenme programı sayesinde bu durumu kontrol altına alabilirsiniz. Ömür boyu sürebilecek bir hastalık olduğunu unutmadan evcil dostunuzun yaşamı boyunca hep kontrol ve gözetim altında bakılacak olması gerektiğini de unutmayın. Onun çok daha güçlü ve hastalığa karşı bağışıklığını güçlendirmek için semptomların artmasını ve periyodik olarak şiddetlenmesini istemiyorsanız acilen gereken tıbbi desteği almaya çalışın. Ucuz ve besin değeri düşük kedi mamaları her ne kadar kedilerinizin severek tüketeceği şekilde formüle edilseler de evcil dostunuzun uzun vadede bu mamalara bağlı çeşitli sağlık sorunları yaşayacağını unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar