MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evcil Hayvanlardan Corona Virüsü Bulaşır Mı?

16.03.2020 10:12:31

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve Asya’dan sonra Avrupa'yı da etkisi altına alana bu virüs artık Dünya Sağlık Örgütü tarafından da global bir salgın olarak ilan edilerek dikkat çekti. Hasta sayısında ve ölüm oranındaki artış panik ve yanlış birçok bilginin de ortada dolaşmasına maalesef neden olmaktadır. Hala tedavisi bulunmayan bu hastalığın, hayvanları etkileyip etkilemediği, onlardan insanlara geçip geçmediği konuları birçok hayvan sever insanı düşündüren bir başka konu olarak akıllara gelmektedir.

Tıp ismi olarak Sars-CoV-2 olarak bilinen bu yeni tür virüsün insanlar üzerinde etki ettiği hastalığın ismi Covid-2019'dur. İlk başlarda Wuhan kentinde ortaya çıkması yüzünden bu isimle biliniyor olması kafalarda karışıklığa neden olmaktadır. Virüsün ilk bilinen çıkma nedeni sosyal medyaya yarasa olarak düşse de daha sonra yılan türünden ortaya çıkıp, mutasyona uğradığı düşünüldü. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar neticesinde hala %100 kesinliğe kavuşmasa da kaynak olarak "pullu karıncayiyen" ismindeki başka bir hayvan üzerinden artış gösterdiği en olası sebep olarak araştırılıyor.

Kedi, Köpekler ve Corona Virüsü

Vahşi ve doğada çok da iletişimde olmadığımız canlılardan ortaya çıktığı düşünülen bu virüslerin aksine bizlerle beraber yaşayan, daha yakın ilişkiler kuran kedi ve köpeklerle nasıl bir ilişkisi olmaktadır? Onlar da bu hastalığa yakalanabilir mi? Bizlere bulaştırabilir mi? Onlara taşıyıcı gözüyle bakmamakla birlikte, evet onlar da bu hastalığa yakalanabiliyorlar. Uzmanların yaptığı test ve çalışmalar neticesinde onlara verdiği etki, çok daha basit ve daha kolay iyileşerek, atlattıklarını belirtiyorlar. 2003 yılında dünyanın alarm verdiği bir diğer virüs hastalığı olan Sars konusunda da kedilerin bu virüsü kaptığı ama taşıyıcı olmadan, çok daha kolay iyileştikleri kayıtlara geçmişti. Hayvanların yapısı ve bünyeleri bu virüsü normal bir grip gibi algılayıp daha hızlı ve normal şekilde atlattıkları görülmüştür.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Corona virüsünün havada, bazı nesne ve objelerde belirli süre üzerinde yaşadığı uzmanlar tarafından bizlere söyleniyor. Bu sebeple kişisel temizlik ve ortak kullanım alanlarımızın yeteri kadar dezenfekte edilmesi ve temizlenmesinin önemini vurguluyorlar. Evcil dostlarımızın herhangi bir virüse yakalanmasa dahi, tüylerinde ve patilerinde bu tip bir virüsün yaşaması beklenebilir. Endişelenmeye gerek duymadan, evcil dostlarımızda da kendi yaptığımı ve dikkat ettiğimiz kişisel temizlik ve bakım kurallarını uygulamak yeterli olacaktır. Dışarıda yaptığımız egzersizlerde ve gezintilerde dostlarımızı yabancılarla çok fazla temas ettirmeden ve yaşadığımız hassas dönemin durumuna istinaden insanlardan rica etmeniz yeterli olacaktır. Sıkça kullanılan nesnelerden ve ortak kullanım alanlarından virüs kapabilme ihtimalimiz hayvanlardan bizlere geçmesinden daha fazla olduğu gerçeğini de unutmamalıyız. Evde yaşayan ve dışarı çıkmayan hayvanların bu durumdan etkilenmesinin çok düşük ihtimal olmasının yanında, dışarı da ve ortak alanlarda yaşayan dostlarımızı sevdikten sonra sabun ve bol su ile ellerimizi yıkamak, bu geçiş süresinde özellikle sokak hayvanlarıyla fazla yakınlaşmamak, hasta olduğunuzu düşünüyorsanız acil olarak sağlık kurum ve kuruluşlarıyla iletişime geçmeniz yararımıza olacaktır.

Bu konu hakkında uzman videomuz
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar