5 Maddeyle Kedilerin Oyun Oynama İsteklerini Artırma

16.03.2020 12:22:51

Kedilerinizi oynatmaya çalışıyor fakat başarılı olamıyorsanız bu yazımız tam size göre. Kedinizin oyun oynama konusunda isteksiz olmasının birçok sebebi olabileceği gibi stresli olması veya kendini hasta hissetmesi oyun oynamaya yüz çevirmesinde en büyük etkenlerdendir. Bunun yanında doğru yerde ve doğru zamanda oyun başlamıyor oluşunuz da kedinizin isteksiz davranmasında etken olabilecek diğer durumlardır. Oyuncu ve hareketli kediler her zaman sağlığı ve keyfi yerinde kedilerdir.

Kedilerin Günlük Oyun İhtiyacı Ne Kadar Sürer?

Kedilerin her yaş grubunda hareket ve avlanma iç güdüsü değişkenlik göstermektedir. İlk 8 aylık sürede gelişim sürecini de işin içine katarsak, oldukça hareketli ve oyun delisi olabilirler. Bu dönemler de çok daha yorucu ve hareketli oyunları tercih ederken karşılık bulmanız zor olmayacaktır. Yaşına girme, kısırlaştırma operasyonu sonrası ve yaşlanma sürecinde günlük harcadıkları enerji miktarı ve istekleri de azalacaktır. Kedilerin dikkat kesilme ve odaklanma süreci oldukça kısadır. Onların dikkatini çekmek ve ilgisini oyunlara yöneltmeniz için bazı küçük tavsiyelere ihtiyacınız olacak.

  • Aktif Olarak Beraber Oyun Oynamak

Kediler çoğu zaman kendi başlarına vakit geçirmekten hoşlansalar da sizlerin de olaya müdahil olmanız gerekmektedir. Beraber vakit geçirmeniz, oyun oynamanız aranızdaki bağın güçlenmesini de destekleyecek bir diğer unsurdur. Kendi başlarına bütün gün oyun oynamalarını beklemek onlar açısından zevksiz olabileceği gibi bunu gün içerisinde çok fazla tekrar etmeyeceklerdir.

  • Avcılık Dürtülerini Artırın

Kediler evcil olsalar da avcılık içgüdüleri her daim tahrik etmeye hazır canlılardır. Onun için yakalanabilir ve tutulabilir her şey av olarak görülebilir. Bunun peşinden koşmak, takip etmek ve yakalamak her ne olursa olsun onun için tahmin etmesi güç bir zevktir.

  • Oyun Oynarken Yakalamasına İzin Verin

Dostlarımızı avını kovalarken yakalamak onların zevk alma noktalarını artırmaktadır. Bu hem onun için ödül hem de başarısını kutlama şansı verir. Fakat lazer tarzı yakalanması imkânsız olan oyun ve oyuncak tipleri onları bir miktar strese sokabilir. Av sandığı ve kovaladığı şeyi yakalamasına ve sıkılmamasına dikkat etmenizde fayda var.

  • Oyuncaklarını Çeşitlendirin

Kedi oyuncakları konusunda birbirinden farklı ve bol seçenek bulunmaktadır. Her kedi her oyuncağı aynı ilgiyi ve zamanı maalesef harcamamaktadır. Kimi kedi oyuncak fare ve toplardan hoşlanırken kimi kedi, tüneller, tırmalama tahtaları ve oyun konsollarından fazlasıyla zevk alabilir. Bu tip durumlarda kedinizin ilgisini çekmeyen bir oyuncak var ise uzunca bir süre oyuncağı unutmasını sağlamak adına ortadan kaldırın. Tekrar ortaya çıkardığınızda mutlaka oyuncak ilgisini çekecektir.

  • Kedinizin Oyun Zamanlarını Analiz Edin

Uyku avlanma beslenme temizlik rutinleri vardır bu dostlarımızın. Bu rutin doğada da aynı şekilde devam etmesinden dolayı genetik olarak evcil kedilerde de kodlanmıştır. Uyku sonrası onların karnının acıkması ve avlanma zamanlarıdır. Bu boşluğu iyi değerlendirip oyun oynamaları için kullanabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar