MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Sahiplenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

17.03.2020 10:30:06

Yeni bir evcil dost sahiplenmek hayatınızda mutlaka önemli ve güzel değişiklikler yapacaktır. Fakat önceliğiniz sahiplenmeden doğru soruları sorarak size ve yaşam alanınıza uygun köpeği seçmek olmalıdır. Yetişkin ya da yavru olmasından ziyade size uygun ırk köpeği de seçmek çok önemli bir durumdur. Yaşam tarzınız ve alanınız bir köpeği sahiplenmek için yeteri kadar uygun olacak mı? Bu soruları ve diğer maddelerde belirteceğimiz durumlara vereceğiniz cevaplar neticesinde köpek sahiplenmenin size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

  • Çocuklu Bir Aile Misiniz?

Kaç çocuğunuz olduğu, yaşları, birlikte yaşayacakları köpekle olası sosyal bağları ve ilişkilerinin nasıl gelişeceği ve ortamı birbirine kaynaştırmanız için vakit harcamanız gerektiği gibi konuları atlamamanız gerekmektedir. Ufak çocukların, köpeklerle aynı ortamda bir süre birlikte yalnız kalmamaları gerektiği düşünüldüğünde müsait olmadığınız zamanlarda bu senaryoyu da düşünmeniz gerekmektedir.

  • Başka Evcil Hayvanınız Var Mı?

Evcil hayvanlarınızın ortamına yeni bir evcil hayvanın katılmasının sorun yaratıp yaratmayacağı konusunda ve tepkilerine karşı hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Köpeğinizi evdeki diğer evcil hayvanlarla kademeli olarak tanıştırmanız ve hepsine zaman tanımanız önemlidir.

  • Bütün Gün Çalışıyor Mu Olacaksınız?

Evden uzakta olup olmamanız, yavruyken eğitimleri, mama ve suyunu kontrol etme, tuvalet ihtiyacı gibi durumlara karşı harcayacağınız vakitleri göz önüne almanız gerekir. Aksi halde tüm bunlara günün genelinde vakit harcamayacak olmanız belki de yavru köpek yerine, yetişkin köpek sahiplenmenizin daha uygun olacağının bir işaretidir.

  • Tatil ve İş Gezilerinin Sıklığı?

Ne kadar tatili seviyorsunuz ve iş gezilerinin yoğunluğu ve süresi evcil dostunuza vakit ayırma konusunda engel olabilecek seviyede mi? Evcil dostunuzu yanınızda götürme imkânınız yok ise, ona göz kulak olabilecek, ihtiyaçlarını giderebilecek başka bir yakınınız ve aile bireyiniz var mı? Bu konuların da düşünmek oldukça elzem bir konudur.

  • Evcil Dostunuzun Masrafları Konusunda Çekinceleriniz Var Mı?

Bakımı, sağlığı, veteriner masrafları, beslenme gideri, oyuncakları gibi ihtiyaçları karşılama konusunda maddi durumunuz elverişli mi? Evcil dostlarımızın sağlıklı ve güzel bir yaşama sahip olması için gerekli imkanlarını sunabilmeniz oldukça önemlidir.

  • Ev ve Bahçe Ortamınızın Güvenliğini Sağlayabilir Misiniz?

Apartmanda kırsal alanda müstakil bir evde yaşıyor olabilirsiniz. Her şartta ve ortamda evcil dostunuzun güvenlik önlemlerini alabilecek ve göz kulak olabilecek misiniz? Yavru köpeklerin oldukça hareketli ve meraklı olduğu göz önüne alınırsa ne kadar dikkat ve sabır gerektireceğini az çok anlayabilirsiniz. Ev olsun bahçe ortamı olsun gerekli güvenlik önlemlerini almanız onun kaza geçirmesi ve sakat kalmaması adına dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar