Kedi Fobisi (Ailurofobi) Nedir? Nasıl Geçer?

17.03.2020 12:25:33

Kedi korkusu ya da Ailurofobi olarak bilinen şiddetli şekilde kediden korkma durumudur. Bu korkuya bağlı olarak karşıdaki kişinin vereceği aşırı tepki panik atak ve hatta daha ileri seviyede kalp çarpıntısının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kediler her ne kadar sırnaşık cana yakın ve dost canlısı hayvanlar olsalar da bazı insanların istemsizce onlardan korkması ve fobi yaşaması sıklıkla görülen bir durumdur. Temel de mantıksız bir korku olsa da kedilerden zarar gelmeyeceğini bu korkuyu yaşayanlar da az çok bilmektedir. Yaşanan korku kedinin bu korkuya yaşayan insanlara vereceği zarardan çok daha büyüktür. Eğer bir aslan ya da ormanda karşınıza çıkabilecek vahşi bir kediden bahsetmiyorsak. Bu tip korkular ve travmalar genelde çocukluk döneminde insanların üzerinde kalsa da farklı nedenleri olabilir.

Kedi Fobisi Belirtileri Nelerdir?

Çoğunlukla kadınlarda görülmesi muhtemel olan bu olay ufak yaşlarda yaşanan travmatik bir olay sonrası kalıcı hale gelmiş olabilir. Çocukken bilinçaltına kediden korkması için tırmalayacağını, ısıracağını söylemek ya da çevresindeki büyüklerin kedilerden tiksindiğini görerek büyümesi ileride onda kedi korkusu oluşmasına neden olabilir. Bu tip fobileri olan kişilerin kediyle karşı karşıya kaldıkları durumlar ise gerilme, korku ve endişeli halin ortaya çıkmasına ve panik hali yaşanmasına neden olabilir. Nefes alışverişlerinde güçlük, terleme ve mide bulantısı yaşayan insanlar dahi görüldüğünde şaşırılmamalıdır. Bu tip korku kimi zaman başka hastalıkları da tetikleyebilir. Aşırı korku ve stres insanların her zaman uzak durması gereken durumların başında gelmektedir. Kedilerin yanından geçer yaşanılan aşırı korku video ve fotoğraflarında gördüklerinde de geçerlidir. Kedi sahibi dostlarını ziyaret etmekten oldukça çekinirler. Yüksek seviyede olan bu korkularının da farkında olan bu insanlar ellerinde olmayan sebeplerden dolayı bu durumu kolaylıkla kontrol edemezler.

Kedi Fobisi Nasıl Geçer?

Korkunuzun asıl kaynağının üzerine gitmek çok daha mantıklı olacaktır. Fikir ve düşüncelerinizi tekrar gözden geçirin ve ne kadar komik olduğuna kendinizi inandırmaya çalışın. Olası korku nedenlerinizi gerekirse alt alta yazıp listeleyin. Fobinizi tanımlayıp nedenlerini ortaya çıkardıktan sonra yüzleşmeniz ve üzerinize gitmeniz çok daha kolay olacaktır. Kedilerden uzak durmanız kaçınmanız sorunu ortadan kaldırmak adına hiçbir fayda sağlamayacaktır. Gerçek hayatta bu korkunuzla son kez yüzleşmeniz aslında ortada korkuya neden olabilecek bir durum olmadığını da sizlere gösterecektir. Bir kedi ile karşı karşıya geldiğinizde gücü korkuya teslim etmeden kendi elinizde tutun.

Ayrıca bu konu hakkında farklı terapi ve meditasyon seansları bulunmaktadır. Kafanızdaki korkutucu ve öcü imajı çizen kedi figürünün ortadan kaldırılması çalışmalar yapılıyor. Elinize bir kedi alıp sevebilecek seviyeye gelebilmeniz konusunda gerekli yardımları alıyorsunuz. Korkunun önlenmesi ve baştan böyle bir sıkıntı yaşamamak adına ebeveynlerine de oldukça iş düşmektedir. Çocukların hayvanlarla erken yaşta korkutulmadan tanıştırılmaları özellikle yetişkin olduklarında hayvanlar üzerinde fobi yaşamalarının önüne geçmektedir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar