MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Kavgasını Nasıl Ayırabilirsiniz?

3.09.2020 11:02:37

Kavga eden köpeklere içgüdüsel olarak müdahale etmek ve köpeklerin birbirlerine zarar vermeden ayırmak isteriz. Bu iki köpekten biri ya da ikisi bizim olabileceği gibi komşumuzun da olabilir. Bu arbede esnasında dikkatli olmazsak hem köpekler hem de bizler çok ağır yaralar alabiliriz.

Köpeklerin birbirleriyle iletişim kurma şekilleri, ırkları, vücut hareketleri, kavga etme sebepleri olayı sakinliğe götürmemiz konusunda elimizi güçlendirecek kozlar olabilir. Her köpek kavgasına müdahale edilemeyeceği gibi bu durum karşısında öncelik, sizin can güvenliğiniz olmalıdır. Saldırgan köpeğin hangisi olduğunu anlamalı ve her kavganın gerçek bir kavga olmadığını göz ardı etmemelisiniz. Köpeklerin boğuşarak ve birbirlerine üstünlük kurmaya çalıştıkları halleri de oyun olarak sıkça bilinmektedir.

Köpek kavgasını ayırmada dikkat etmeniz gereke başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Sakin Olun ve Telaşlı Davranmayın

Kavga anında telaşlı ve panik olmanız köpeklerin sizi dinlemesi ya da itaat etmesi konusunda sıkıntılar yaratabilecektir. Köpeklerin kendi aralarında çıkan kavgalar saniyeler içerisinde sonra erebileceği gibi birbirlerine verebileceği zararlar ölümcül olabilir. Bu durum karşısında sakin kalmak ve baskın olarak saldıran tarafı tasması var ise kararlı bir şekilde kavganın cereyan ettiğin olayın içinde çekip çıkartabilirsiniz. Bu durum köpeğin dönüp sizi ısırmasına da neden olabileceği gibi sakinleşme emaresi gördüğünüz anda harekete geçmeniz sayesinde riski minimize etmenizi sağlayacaktır.

2-Ses Çıkarıp Dikkatleri Dağıtın

Dikkat dağıtmanın yanında onları korkutacak ve tedirgin edecek sesler çıkarmanız kendileri koruma içgüdüsüyle kavgayı bırakmalarına neden olabilir. Elinizi birbirine vurmak, garip sesler çıkarmak, vücut hareketlerinizle onların dikkatini dağıtarak kavgayı biraz gürültü şekilde de olsa ayırmanız mümkün.

3-Farklı Cisimlerle Onların Arasına Girin

Kol ve bacaklarınızı araya girmek için kullanmak en son çarelerinizden birisi olmalıdır. Bu durum karşısında uzunca bir sopa ya da battaniye gibi onları hem korkutacak hem de geri çekilmelerini sağlayacak eşyalardan destek almak kavgayı kısa sürede dağıtmanıza yardımcı olabilir. Hem kendinizin ısırılma riskini düşürürken hem de son derece caydırıcı olabilirsiniz.

4-Islatarak Onların Kaçırın

Köpekler kediler kadar sudan korkma ya da nefret etme eğilimi göstermese de onların fazlasıyla ürkütetebilecek bir araç olarak kullanabilirsiniz. Aniden kendisine temas eden bir kova suyun onların tüm dikkatini dağıtabileceği gibi kendini koruma içgüdüsüyle kavgayı bırakıp kaçabilir. Islanmak onlara zarar vermeyeceği gibi kavgayı orada sonlandırma konusunda işinizi kolaylaştıracaktır.

5-Direkt Olarak Müdahale

Artık olay ölümcül bir kavga ve çaresiz kaldıysanız diğer saydığımız maddeleri uygulayacak vakit kalmadıysa direkt olarak bacaklarınızla ve elinizle müdahale edebilirsiniz. Bu durum ısırılma riskini de doğurduğu için dikkatli olmanız gerekmektedir. Araya girerek bacağınızla baskın köpeği ittirmek ve kenara çekmeye çalışabileceğiniz gibi dizinizin altından destek almanız sizin de görebileceğiniz zararı minimize edecektir. Herhangi bir cisim ya da araya koyabileceğiniz bir obje olmadan köpekleri ayırmaya çalışma büyük ihtimal ısırılmanıza neden olacaktır. İri ırk köpeklerde irkilen köpeğin sizi ısırmasının riski olabileceği gibi elinizle köpeğini arka ayaklarından çekebilirsiniz. Bu yöntemi tanımadığınız köpekler karşısında denememeniz zarar görmemeniz açısından önemlidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar