MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi İdrar Kokusunu Evde Nasıl Yok Edebilirsiniz?

3.09.2020 14:10:03

Kedi idrarının ağır kokusu zamanla sizi ve evinize gelen misafirlerinizi fazlasıyla rahatsız edecektir. Bu inatçı kokunun üzerine gitmemeniz halinde kedinizin tuvalet kabının dışına yaptığı bu davranışı alışkanlık haline getirmesi de kedi sahipleri tarafından hiç tasvip edilen bir durum değildir. Kum kabının dışında kedinizin bu hareketi yapabileceği belirli bölgeler dışında, halılar, koltuklar ve yataklarda nasibini alabilir.

Kediler titiz varlıklar olup, tuvalet eğitimini neredeyse doğuştan gelen özellikleri sayesinde kum gördükleri yere yaptıklarına defalarca kez şahit olmuşsunuzdur. Köpeklere bu alışkanlığı kazandırmak için belki de haftalarımızı, aylarımızı harcarken kediler kendiliğinden çoktan öğrenmiş olur. Can sıkıcı durum ise tuvalet kabına alışan kedinin zaman zaman evin umulmadık yerlerine çişini yapmasıdır.

Kedilerin ev içerisinde tuvalet kabına çişlerini yapmalarına neden olan hareketleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kızgınlık dönemine girme
  • Stres
  • Kas ve iskelet hastalıkları
  • Tuvalet kabının pis olması
  • İdrar yolu hastalıkları

Kedi İdrar Kokusunu Kalıcı Olarak Temizlemek için Yapabilecekleriniz

Kediler tuvalet dışında çiş yapmaya başladıkları noktayı alışkanlık haline getirir. O bölgeyi komple kokudan arındırmak gerekir. Koku hafızasının kedinizi bu noktaya tekrar götürmemesi ve o kötü kokuya siz ve ev halkının tekrar maruz kalmaması için belki de klasik yöntemlere başvurmanız gerekir. Çamaşır suyu ve diğer kimyasal temizleyicilerin yetersiz kaldığı konularda sirke ve karbonat gibi klasik temizlik malzemelerini kullanmanız kalıcı olarak sorunu çözebilir. Amonyak içeren temizlik malzemeleri kullanmanız sorunu çözmek yerine daha da derinleştirebilir. Kedi idrarında da bu madde bulunup kedinizin idrar bıraktığı bölgeyi tekrar hatırlamasına neden olacaktır.

Sirke ile Temizlik

Salatalarda kullandığımız sirkenin son derece yüksek temizlik özelliği vardır. Hem pratik hem de çok kolay ulaşabiliyor olunması etkili çözümü de uygulayabilmemizi sağlar. Öncelikle idrarlı bölgeyi ıslak havlu ya da çöpe atacağınız bir bez yardımıyla kuruyana kadar silin. İyice emmesi için biraz beklemeniz çok daha uygun olacaktır. Yarım su bardağı ılık su içerisine yarım su bardağı sirkeyi döktükten sonra karıştırıp kendi temizlik çözeltinizi oluşturun. Bu karışımını problemli bölge üzerine döküp eğer kullanabileceğiniz bir temizlik fırçası var ise fırçaladıktan sonra 5 dakika kadar bekleyin.

Karbonat ile Temizlik

Karbonat olarak annelerimizin çok sık kullandığı ve marketlerde rahatça bulabileceğiniz bu ürün birçok leke çıkarılmasında da kullanılan pratik temizlik yardımcısıdır. Koku giderici özelliğinin olması doğal bir çözüm olarak yardımcınız olacaktır.

Problemli bölgeye karbonatı serpiştirerek iyice yayılmasını sağlayın. Çok az ılık su kullanarak köpürmesini sağlayın ve idrarlı bölge üzerinde kurumasını bekleyin. Daha sonra süpürge yardımcıyla ya da nemli temiz bir bezle o bölgeyi silin. Eğer lekeler çıkmazsa bu işlemi birkaç kez daha tekrarlayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar