MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Cilt Ve Kürk Sağlığı Hakkında

9.01.2020 12:14:20

Evcil dostlarımızın bakımı esnasından sahiplerini en çok zorlayan kısım kürk ve cilt sağlığı olmaktadır. Ortada herhangi bir problem olmadığı zamanlarda dahi aşırı tüy dökümü, cilt hastalıkları, tüylerinin canlılığının kaybolması bizleri oldukça üzmektedir. Bakım uygulamaları ve yöntemleri ırkına ve yaşına göre değişkenlik göstermekte olup, beslenme, taranma, ek takviyeler, banyo gibi birçok farklı faktör bulunabilir.

Banyo ve Tarama

Sık banyo yaptırmanız köpeğinizin cilt yağ dengesini bozabilir. Irkına ve yaşam alanına göre aylık banyo belki de yeterli olabilmektedir. Bunun yanında uzun tüylü bir köpek ise günlük çok daha dengeli tüy uzunluğuna sahip ise haftalık rutin köpeklerinizi taramak yeterli olacaktır. Tarama işlemi ölü cilt hücrelerini ve tüylerini alıp götürürken, kürke parlaklık veren vücuttan salgılanan doğal yağlanmayı da tetikleyecektir. Evcil dostunuzla yakınlığını, onu yeteri kadar tanımanız rutin olarak temizlik düzenini hazırlama ve bakımında sizi en çok rahatlatacak durumdur.

Fırçalama işlemi belirli bir düzene uyup, tekrarlı şekilde yapıldığında birçok sorunu ortadan kaldırmaya yetecektir. Evin içerisinde, koltuk ve kanepelerde oluşması beklenen tüy dökümünü minimize ederken bu problemin kısmen ortadan kaybolmasının anahtarıdır. Ayrıca tüylerinin birbirine dolanmasının da önüne geçerek hem kötü kürk görüntüsünü ortadan kaldırıp hem de buna bağlı olarak onun canının yanmasına sebebiyet vermesinin önüne kesin olarak geçebileceksiniz.

Beslenme ile Kürk ve Cilt Sağlığı

Bir mamada evcil dostunuzun günlük ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda protein ve yağ olması oldukça önemlidir. Tüylerin gelişimi ve güçlenmesi kabaca %70 civarında proteinden oluşur. Eksik seviyede alınan protein değeri köpeğinizin tüylerinin güçsüz ve kırılgan olmasının yanında cansız ve sönük kürk yapısında olmasının altyapısını oluşturur. Besin değerleri güçlü, taze ve kaliteli mamalar ile beslenme programı farklı içeriklerle desteklenmiş bir besin programı oluşturmanız onlar için oldukça önemlidir.

Yağ konusunda herkesin kilo aldırıcı ve cilt sağlığına olumsuz etkileri olduğu gibi anlamsız bir düşünce hakimdir. Fakat biz insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kalite ve nereden geldiği belli olan yağların vücutlarının ihtiyaçları vardır. Deri yapısı ve kürkü için bunlar çok önemlidir. Omega 3-6 evcil dostlarımız içinde öneme sahiptir. Bunun da ana kaynağı bildiğimiz üzere zeytinyağlarıdır. Günümüzde birçok kaliteli mama üreticisi bu eksikliği tamamlamak adına zeytinyağından faydalanmaktadır. Bu iki temel yağ tipi, evcil dostlarımızın kaliteli ve parlak kürke kavuşmasında oldukça etkilidir. Beslenme programına keten yağı, balık, zeytinyağını da eklemek oldukça düzgün ve sağlıklı beslenmesinde yardımcı olacaktır.

Ayrıca sıkça mama değişikliği yapmanız evcil dostunuzun kürk ve cilt dengesinin bozulmasına yol açabilmektedir. Ne kadar kaliteli olursa olsun mamalar arasında değişim evcil dostlarımız cilt yapısında ters etki yaparak tüy dökülmesine neden olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar