MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Temizlik İçin Dillerini Kullanmaları

9.01.2020 10:27:56

Kedi dostlarımızın hijyen konusuna oldukça fazla vakit ayırdıkları, günlük yaşamlarında bu duruma oldukça takıntılı canlılar oldukları hepimiz biliyoruz. Bu sebeple kedilerin dilleri onların en önemli araçlarıdır. Vücutlarını temiz tutmak için her gün yaptıkları rutinleri vardır. Kendilerini temizledikleri gibi varsa evde başka kedi onları da temizlemeye çalışması muhtemel olmakla birlikte eğer yavrusu olan bir anne ise saatlerce yavrularını temizlemesini izlemek kelimelerle ifade edilemeyecek kadar keyifli bir olaydır.

Mutlaka kedilerimizin bizi elimizi ya da yüzümüzü yaladığı bir ana denk gelmişizdir. Dillerinin ne kadar tırtıklı olduğunu hissetmiş olmalısınız. Bunun en büyük sebebi ise dillerini kaplayan dikenimsi dokudur. Bu onların yaratılışına özel mükemmel bir durumdur. Keratinden oluşan konik bir dokuya sahip kedi dilleri, bize dokunduğu zaman zımpara hissiyatı vermektedir. Fakat bu doku yapısı kedilerin öz temizliğinde fırça ve tarak ile kendisini temizliyormuşçasına yardımcı olur.

Kedilerin Dil Temizliği ve Tüy Toplanması

Onların doğasının parçası olan bu temizlik ritüeli onlar için oldukça yararlı bir harekettir. Bu tip durumlarda asla müdahale etmemeliyiz. Fakat patileriyle midelerine tüy toplanmasına da neden olmaktadır. Evcil dostlarımızın bu doğal temizlik araçları, belli bir seviyede kürklerindeki ölü tüyleri midelerine indirmelerine neden olmaktadır. Bu ciddi bir sağlık sorunu oluşmasına neden olabilir mi, tartışmaya açık bir konudur fakat kediler bunu midelerinden kusmayı başarabilmektedir. Mide ve bağırsakta oluşan tüy topları zamanla farklı yöntemlerle kediler tarafından dışarı atılmaktadır.

Tüy Birikmesi Olduğunu Anlama ve Belirtileri

Kimi zaman sindirim sorunları ve kabızlık ortaya çıkmasına neden olabilen bu durum, dışkısının katı, kuru, koyu renkli olmasına neden olabilir. Bu zaman aralığında kedinizin biraz huzursuz olması, nadiren de olsa iştahsızlık baş gösterebilir. Midesinde topaklanan tüyleri kedi kusmak ve tükürmek isteyecektir. Tüy toplarının midesinde fazlasıyla biriktiğini düşündüğünüz kedi aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını sizlere gösterebilir.

  • Kabızlık
  • Değişik seslerde duyabileceğiniz sık sık öğürme
  • Hareketlerinde azalma
  • Kusma
  • Kuru ve koyun renkli dışkı rengi

Tüy Birikmesini Azaltma ve Rahatlamasını Sağlama

Bu oldukça olağan bir durum olup, kedilerin doğasında bu tip şeylerin olduğunu kabullenmek gerekir. Onu günlük ya da haftalık taramak, vücudundaki ölü tüyleri taramak oldukça işe yarayacaktır. Ona ve onun kürk tipine uygun fırçaları edinmek oldukça uygun olacaktır. Uzun tüylü bir kedinin tüy dökmesi kısa tüylü kedilere göre fazla olacağından tarama rutinlerinizi ona göre belirlemek daha etkili bir adımdır. Ayrıca kedilerin midesini rahatlatma, onların biriken tüyleri daha kolay kusmasını sağlamak amacıyla evinizde onların yemesi için kedi çimi yetiştirebilirsiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar