MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Beslenmesinde Faydalı Meyveler

8.01.2020 12:47:22

Evcil hayvan sahibi olarak birçok hayvan sever dostlarına kuru mama dışında farklı tat ve lezzetler denetmek, gelişimlerini çok daha sağlıklı ilerletmek istemektedir. Buna bağlı olarak farkında olmadan onlara zarar verebilecek ve sağlıklarını tehdit edebilecek birçok yiyeceği onlara bilinçsiz şekilde sunmaktadırlar. Klasik kuru mamalara ek takviye yapma isteğiniz makul bir istek olarak görülürken kedilerin ne tür yiyeceklerin zararsız olduğunu bilmeli ve buna uygun olarak beslenme programlarına ekstra takviyeler yapabilirsiniz. Bilinçsiz şekilde sunulan yiyecekler, kedileriniz hayır demese dahi bazen kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Meyveler yüksek oranda şeker ihtiva etmekte olup, şekerin kedilere zararlı olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca zararsız olsa dahi her yiyeceği karşı kedilerin aynı iştahı göstermesi beklenmemelidir. Bu konuda onlara yemeleri için baskı yapıp, strese sokmamalısınız. Kediler aç olduklarında ve canları istediklerinde emin olun ki daha önce hayır dedikleri yiyecekleri iştahla yemişlerdir.

Portakal

Bayılarak yedikleri bir meyve olmasa da C vitamini takviyesi yapmanıza olanak sağlar. Narenciye grubunun hepsinin faydalı olduğunu söylemek çok da doğru değildir. Kedilerin midesinin bulanmasına ve kusmasına sebebiyet verebilir. Portakal içerisindeki C vitamini sayesinde hem eksik kısmı tamamlar hem de vücutta biriken zararlı toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur. Bu arada portakalın iç kısmında zarın evcil dostlarınıza ağır gelmesi nedeniyle, zarlı kabuğunu ayırıp sadece iç kısmını vermeniz gerekir.

Muz

Herkesin bildiği üzere muzlarda oldukça yüksek miktarda potasyum bulunmaktadır. Evcil dostlarımızın böbrek sistemi ve kalp sağlığı için faydalı bir besin değeridir. Verdiği tokluk hissi yanında yaş mama yerinde ödül olarak beslenme programının içine gönül rahatlığıyla eklenebilir. İçerdiği yüksek oranda şeker ve karbon hidrat nedeniyle verdiğiniz miktarı ve kedinizin yaşını göz önüne almasınız.

Elma

İçerdiği C ve A vitamini birçok konuda kedinizin ihtiyacı olan gelişim ve sağlığının korunması açısında önemlidir. Kemik ve doku gelişiminin korunmasında oldukça yardımcı bir meyvedir. Yüksek oranda lif değeri ve düşük şekeri içerisinde bulundurur. Metobolizmal faaliyetlerin hızlanmasına yardımcı olmasının yanında yaşlı ve hareketsiz kediler için oldukça favori olabilecek bir meyve türüdür. Ayrıca evcil dostunuza elma verdiğiniz taktirde çekirdeklerini ve orta kısmında sert kısmı kesmeyi unutmayın.

Kayısı

Günlük ihtiyacı olan ve önerilen A vitaminin yarısı içermektedir. Ayrıca bilin insanlarının bildirdiği üzere kansere karşı koruma özelliği vardır. Hem besin programının çeşitlenmesi hem de sağlığına doğrudan faydalıdır. Ayrıca diğer meyvelerde olduğu gibi kayısıda da çekirdeğini çıkarmanız oldukça önemlidir. Onun sağlığına olumsuz etki edecek maddeleri bulundurmaktadır.

Karpuz ve Kavun

Şeker oranı oldukça yüksek olan bu meyvelerde sizin kontrolünüzde parçalar halinde az miktarlarda verilmesi uygundur. Antioksidan etkisinin yanında, günlük ihtiyaçları olan vitamin ve mineraller içermektedir. Ayrıca çekirdek ve kabuklarını soymanız, ufak dilimler halinde vermeniz yeme kolaylığı sağlayacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar