MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin 6. Hislerinin Ne Kadar Güçlü Olduğunu Gösteren Bazı Durumlar

11.08.2020 13:47:57

Köpeklerin 6.hislerinin ne kadar geliştiğini az çok hepimiz biliyoruz. Köpekler inanılmaz sezgisel hayvanlardır ve çevrelerinin son derece farkındadırlar. İnsanların ne zaman mutsuz olduklarını hisedebilmektedirler. Bu gibi, köpeklerin bazı durumlarda bir takım şeyleri öneceden hissedebildiği düşüncesi insanlar üzerinde sıkça bilinmektedir. Bu durumu destekler nitelikte olan bazı şeyler vardır.

Onlardan bazıların ise şöyle;

Depremler

Antik yunanistanda bazı kaynaklarda köpeklerin bir depremden önce Helice şehrine doğru kaçtıkları anlatılıyor. Çinde ise sismik faaliyetler öncesi tedirginlik ve huysuzluk belirtileri gösteren köpek hikayeleri de bulunmakta. Bizlere göre her ne kadar köpeklerin üstün bir algı kabiliyetleri olduğu düşünülse de, aslında bilim adamlarına göre bunlardan çok daha fazlası var. Bilim adamlarına göre, örneğin bir köpek çökmekte olan kayaların seslerini önceden duyabilirler. Bazı sismologlar ise köpeklerin pençeleriyle sismik hareletlerii hissettiklerini düşünüyolar. Her iki olayda da, olay yerindeki köpeklerdeki huysuzluklar garip davranışlar, görmezden gelinememelidir.

Fırtınalar

Köpekler fırtına gibi doğal afet durumlarında ise, uzaktan gelen bir şeyleri duyabilir, hissedebilir. Fırtınalar başlamadan önce elektromanyetik kuvvetleri ortaya çıkar. Ve köpekler bu elektromanyetik kuvveti hissedebilirler. Ayrıca mükemmel duyu organlarını da kullanarak, gök gürültüsü sesni bir kaç km öteden duyabilirler. Burunlarının koku alma duyuları ise, insanlarınkinden 100 kat daha gelişmiştir. 

Hastalıklar

İnsanlar farkında olmasalar bile bazı kanser hastalıkları ve bazı hafif diyabet haslatıklarının kokularını yayarlar. Bu her hangi bir insanın algılayabileceği türden bir koku değildir. Ama köpeklerin inanılmaz güçlü burunları bu kokuları koklayarak ayırt edebilmelerini sağlar. Köpek, sahibinin elbisesini, herhangi bir yerini takıntılı bir şekilde koklama eğilimi gösteriyorsa, o kişinin vakit kayetmeden bir doktora görünmesinde fayda var.

Hamilelik

Hamile sahiplerinin doğum süreçlerinin başlangıcını ön gören bazı köpeklerin raporları kayıtlara geçmiştir. Bunu gösterme biçimleri ise hamile kişinin adeta bir gölgesi gibi olması, sahibini bir an olsun yanlız bırakmaması, sürekli hamile kişinin çevresinde dolaşması gibi davranışlarından anlaşılabilinir. Netice de köpekler içgüdüsü  olağan üstü gelişmiş canlılardır ve hamilelik sürecinde fizilsel geçişler ve kişinin yaydığı bir takım kokular sayesinde kişinin doğum süresinin yaklaştığını algılamaları mümkün.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar