Kediler Neden Dokuz Canlı Olarak Bilinir

10.08.2020 15:27:13

Hiç şüphesiz ki en çok evcil hayvan olarak seçtiğimiz canlılardan bir tanesi kedilerdir. Kediler gerek sevimlilikleriyle gerek komik hareketleriyle gerekse temiz ve titiz oluşlarındandır ki onları evcil hayvan olarak tercih etmemiz. Aynı zamanda da yaramazlıklarıyla ünlü olan kediler, bu yaramaz tavırlarındanmıdır bilinmez kedilerin 9 canları olduğu söylentisi dillerde dolaşıp durmaktadır. Pek tabi bunun tıpta bilimsel bir açıklaması yok. Gelin kedilerin neden 9 canlı olduğuna dair bu söylentilerin dolaştığına bi bakalım
Kedilerin her zaman 9 canlı olduklarına inanıp durduk hep, Öyleki yükseklerden atlama yüksek ağaçlara tırmanma arabaların altından sağ salim çıkmak gibi bir sürü becerileri var. Tabi nereden atlayıp düşecek olsalar hep 4 ayaklarının üzerine düşme özelliklerini de unutmamak lazım.

Peki Ya Kediler Bu Felaketlerden Kurtulmayı Nasıl Başarıyor?

Kedilerin hislerinin çok kuvvetli oldukları biliniyor ve bazı doğal felaketleri önceden hissedebildikleri söyleniyor. Bunu yanı sıra kediler yüksek yerlerden atlayıp hayatta kaldığı pek çok durum vardır. 2009 yılında Andy adınadaki bir kedi New York'ta deprem esnasında yaşadığı evin 16. katından atlamış ve hayatta kalmayı başarmıştı. Kedilerin yaşadığı bu ve bunun gibi bir çok olay vardır. Kedilerin her zaman 4 ayak üzerine düştüğünü hepimiz bunu biliyoruz bunun sebebi ise doğrulma refleksine sahip olmalarıdır. Kediler herhangi bir yerden düştükleri zaman havada kendilerini döndürebilirler ve her zaman 4 ayak üzerine düşerler. Kediler inanılmaz reflekslere sahiptirler ve omurgalarında bizimkine oranla daha çok omur bunlunmasından ötürü oldukça esnek canlılardır.

Kedilerin "9 canı vardır" Teorsi Nereden Çıkmış Olabilir?

Aslında hepimizin çocukluğundan beri duyguğu bu teorinin beyinlerimizde nasıl yer edindiğinden bir çoğumuzun bilgisi yok. Aslına bakılırsa böyle bir biginin kesinliğide pek bilinmemekte ancak bir ingiliz atasözünde belirttiği gibi "Bir kedinin dokuz canı vardır. Üçü oyun oynamak için, üçü gezinmeleri için ve diğer kalan üçü de durması için" sözü belkide kedilerin 9 canlı olduğu mitinin ortaya çıkma sebebi olabilir. Ayrıca 9 sayıyı yüzyıllar boyunca büyülü bir sayı olarak görülüyordu. Çağlar boyunca kediler doğa üstü hatta büyülü canlılar olarak görüldüler. İnsanlar kimi zaman kedilerden kortu kimi zaman onlara taptı. Eski yunan mitolojisinde 9 sayısı dini çağtıştıran mistik doğa üstü bir sayı olarak görüldü. Neticede kediler belalardan öyle güzel sıyrılıyolarlarki bizleri hayretlere düşürüyorlar kedilerin 9 canlı olması mitine inanmamıza neden oluyor.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar