Köpeklere Verilmemesi Gereken Zehir Etkisi Yaratan besinler

7.08.2020 18:27:18

Hepimizin de bildiği üzere tüylü dostlarımızın bizlerden farklı birer canlı olduklarını unutmamız lazım. Öyle ki köpeğinizi sizden arta kalan yemeklerle beslememeniz ilk hususlardan bir tanesidir. Köpeğinizin zayıflamasına yönelik hazırlanan barf diyetinde her ne kadar sağlıklı bir yaşam sürmesi amaçlansa da bu diyette tüketilen çiğ etler köpeğiniz için zararlı olabilir.

Zehirli Nitelikteki Besinler

Öncelikle her zararlı besin köpeğiniz için ölümcül bir tehlike arz etmeyebilir, Fakat dostunuza ciddi zararlar verebilir. Bazı yiyeceklerden azar azar verip köpeğinizin zarar görmediğini düşünüyorsanız aslında yanılıyorsunuz, bu davranışınız ileride dostunuzda yeme bozuklukları çeşitli enfeksiyonlar vb. sorunlar ortaya çıkaracaktır. Köpeklerin metabolizması bizlerden çok farklıdır köpekler etçil hayvan olduklarından bizim gibi hemcil insanların yediği besinlerde ki toksinleri bizim gibi sindiremezler.

En Sevdiğimiz Çikolata

Şunu bir netleştirelim ki bizim yemeye doyamadığımız yiyeceklerden biri olan çikolata, köpeğinizin için en zararlı yiyeceklerdendir. Çikolatanın nerede nasıl ne şekilde veya mamayla karıştırıp verilmesi hiç bir şey fark etmiyor. Herhangi bir kakao ve çikolata türevi olan yiyecekler köpeğiniz için zararlı niteliktedir ve bu asla unutulmamalıdır. Peki ya çikolata neden bu kadar zararlı dediğinizi duyar gibiyiz, şöyle ki çikolatanın içerisinde bulunan teobromin adında ki toksin madde yüzünden, bu maddeyi köpeklerinizi hiçbir şekilde sindiremez bu toksin çikolatanın hammaddesi olan kakao çekirdeklerinin içerisinde bulunur. Dostunuza yemesi için verdiğiniz çikolata az miktarda da olsa ishal kusma ve nöbet gibi sağlık problemlerine yol açar eğer fazla miktarda tüketmesi sağlanırsa dostunuzun ölümüyle bile sonuçlanabilir. Ayrıca bu madde köpekler dışında diğer canlı dostlarımız içinde zararlıdır.

Sarımsak Ve Soğan

Köpeğiniz için zehirli maddelerden bir diğeri de soğan ve sarımsak ikilisidir. Bu ikilinin de, pişmiş, çiğ, baharat veya toz halinde bulunması hiç bir şey ifade etmiyor. Sarımsak ve soğan çok tehlikeli kansızlık hastalığına sebep olan ve kırmızı kan hücrelerini yok eden aktif bileşenler içeriyor. Dostunuzu kaybetmek istemiyorsanız bu ikisinin de köpeğinizin tüketmesinden kaçınmalısınız. Eğer köpeğiniz sarımsak yerse hemen hasta olmaz İlk bulguların saptanması 4 ila 5 günü bulabilir. Ani bir zehirlenmesi sonrasında görülen semptomlar ise, idrarında turuncu veya kırmızımsı renktir, bu renk değişimi sonucunda gıdaları tükettiğine dair bir belirti olabilir.

Bir Diğeri Süt Ve Süt Ürünleri

Hemen hemen tüm süt ürünleri köpeğiniz için zararlıdır. Çünkü süt ve süt ürünlerinin çoğunda laktoz bulunmaktadır. Laktoz ise insan vücudun da üretilen bir enzim olan laktaz sayesinde insanlar tarafından emilen, sütte bulunan bir şeker türüdür. Köpekler doğumdan 2 3 ay sonra bu enzime artık sahip değillerdir. Bu nedenden ötürü Köpekler artık laktozu sindiremez ve bu sindirilemeyen laktoz köpeklerin sindirim sistemleri için tehlike arz etmektedir. Köpeğiniz herhangi bir süt ürünü tükettiğinden karşılaşacağı semptomlar ishal, gaz, kusma veya bunlarla alakalı herhangi bir sindirim problemi olabilir. Köpekler süt ve süt ürünü tüketmeye bayılırlar, köpeğinizin sağlık problemleri yaşamaması için köpeğinizin bu ürünleri tüketmemelerini sağlamalısınız.

Şunu da bilmekte fayda var. Her süt ürünü zararlı olmayabilir, örneğin doğal yoğurtlarda laktoz bulunmaz bunun nedeni ise yoğurt mayalanırken mayada bulunan doğal laktik asit bakterileri tarafından laktoz maddesinin tüketilerek yok edilmesidir.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar