Kedinizin Mama Kabını Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz

12.08.2020 11:47:29

Kedilerin mama kapları ne şekilde, ne kadar sıklıkla yıkanmalıdır sorusu, tüm kedi sahiplerinin merak ettiği soruların başında geliyor. Bu yazımızda bu konu hakkında bildiklerimizi sizlerle paylaşacağız.

Tıpkı kedilerde biz insanlar gibi temizliklerine oldukça düşkün canlılardır. Öyle ki günlerinin büyük bir çoğunluğunu kendilerini temizlemek için harcıyorlar. Nasıl ki bizler kirli bir tabaktan yemek yiyip kirli bir bardaktan su imiyorsak, böyle titiz ve temiz canlıların elbette kirli bir kaptan yemek yemesi ve su içmesi öngörülemez.

Kediniz eğer verdiğiniz mamayı yemiyor, su kabından su içmiyorsa,  her ne kadar mama kabı gözünüze temiz gözüküyor da olsa aslında mama kaplarınız kirlenmiş ve kediniz bu yüzden mamayı yemiyor olabilir. Uzmanlara göre mama kabının her gün düzenli olarak temizlenmesi temizlik düşkünü kedilerin mamaları iştahlı yemesi için gerekli görülüyor. Su kabının ise hafta da bir veya iki kez yıkanmasını öneriyor.

Mama kapları deterjanla temizlenebilir ancak deterjan, kaplardan tamamen arındırılana kadar yıkanıp durulanmalıdır. aşırı hassas burunlara sahip kediler en ufak bir deterjan kokusunu bile hissedip algılayabilirler ve deterjan kokusu aldıkları taktirde mamayı yemeyi reddedeceklerdir.  Yaş ve kuru mama kullanımı sonunda çeşitli bakterilerin meydana çıkması söz konusu olacağından Kedinizin sağlığı ve ona güzel kaliteli bir yaşam sunmanız açısından, yukarıda belirtilen sekilde ve aralıklarla mama kablarının temizlenmesi gerekmekte. Ayrıca bakteri oluşumunu önlemek için plastik veya paslanmaz çelik kaplar kullanmaya ve de sıcak havalarda mama kaplarını daha sık temizlemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca Buradan da kediniz için sağlıklı mama kablarına göz atabilirsiniz
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar