MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin En Gelişmiş Duyuları Nelerdir

13.08.2020 12:57:03

Köpekler bizim en sadık doslarımızdandır. Köpekler yaradılışları itabariyle insanların sahip olamadığı üstün özelliklere sahiptir. Bundandır ki köpekler yüzyıllardır bizlerin her zaman yardımcıları oldular. İnsanoğlu her zaman köpeklerin bu gelişmiş duyularından yararlandılar. Peki köpekleri bizden üstün kılan bu duyular nelerdir.

Koku

Şüphesiz ki bir köpepin koku alma duyusu onların en gelişmiş duyu organlarıdır. Öyle ki bir köpek insandan aşağı yukarı bin kat daha güçlüdür. Bu koku alma duyusu her köpekte farklılık gösterebilir fakat genel olarak köpeklerin koku alma duyuları çok üstündür. Köpekler yaklaşık 6 haftalıkkenn kokuları ayırt edebilirler. Bu üstün duyu yetenekleri sayesinde köpekler bomba, uyuşturucu gibi teklikeli maddelerin bulunmasında, ayrıca köpeklerin bu üstün burunlarından deprem gibi yıkıcı felakerlerde sıklıkla faydalanırız. Arama kurtarma ekibinde en ön saflarda köpekleri görebiliriz.

Duyma

Köpeklerin insanlara göre işitme duyuları 4 kat daha gelişmiştir. Yani insanların duyabildiği limitten 4 kat daha fazla sesleri duyabilirler. Bu duyularının gelişmiş olmasında ki en büyük etken kulaklarının boyutu ve şeklidir. Kulaklarını sesin geldiği yöne doğru döndürebilmeleride bu duyuları kullanırken onlara büyük ayrıcalık sağlar. Ayrıca köpekler ultrasonik sesleri duyma konusunda da yeteneklidirler. Bu sesler insanların duyabileceği seslerin çok ötesindedir. İnsanın duyabildiği en yüksek frekans saniyede 20 kHz ' ken. Ancak köpeklerde bu miktar 35 kHz ' dir.

Dokunma

Dokunma duyusu diyince sadece pençeleri değil, vücüt tüyleri dışında kulak ve kaşlarında ki tüyler dış dünya ile iletişime geçmelerine fayda sağlar. Bıyık kılları yiyeceklerinin veya her hangi bir nesnenin ısısını algılamalarına yarar. Aslında bu duyu organları henüz görme duyma yetisi olmayan yavrularda daha çok işe yarar

Görme

Köpeklerde renkleri görür ama bizimki kadadar detaylı, renkli göremezler. Köpekler doğuştan renk körüdürler. Yani köpekler sadece sarı, mavi ve bu renklerin tonlarını görebilirler. Ayrıca lepetum lucidum denilen retinanın hemen arkasında yer alan retroreflektörler, geceleğin köpeklere üstün görüş imkanı sağlamaktadır. Köpeklerin gözleri ayrıca sabit bir nesnenin aniden hızlanmasına odaklanma konusunda çok başarılırdırlar

Köpekler üstün canlılardır insanlığın varlığından itibaren hep yanımızda olmuştur ve bu üstün yeteneklerinden koşulsuz şartsız faydalanmamızı sağlamışlardır. Bu sadık doslarımızı en iyi en güzel şekilde beslemek büyütmek bizlerin boynunun borcudur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar