MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekleri Tasmaya Alıştırma Eğitimi

26.12.2019 10:14:09

Tasma evcil dostlarınızla günlük birçok hareketinizde en büyük yardımcınızdır. Bazı köpekler çok kolay kullanımına alışırken bazıları inatçılıkla karşılık verebilmektedir. Dışarıda birçok tehlike olduğunu göz önüne alırken evcil dostunuzu kontrol etmek ve kollamak adına yavru ve yetişkin köpeklerin tasmaya alışması oldukça önemli bir husustur.

Bu tür ilelebet sürecek ve tuvalet tarzı temel olarak öğrenmesi gereken eğitim ve çalışmalar yavru iken öğretilmeye başlamalıdır. Bir köpeğin tasmaya alıştırılması bu konuda eğitilmesi ve ileri de huzursuzluk çıkarmaması oldukça ihtiyaç duyulan bir harekettir. Köpeğinizin güvenliği kontrol altına alabilmek özellikle şehir hayatının içinde bulunan trafik ve arabalar nedeniyle karışık hale gelen günlük hayat, dostlarımızın yaşamını maalesef tehlikeye sokabilmektedir.

Her eğitimde olduğu gibi göstereceğiniz sabır ve süreklilik her türlü köpek eğitiminin temel dayanağıdır. 3.5-6 aylık olan köpekler için tasma eğitimi ve alıştırılmasına başlanmalıdır. Köpekler bu yaş grubunda her türlü alıştırmaya ve eğitime fazlasıyla yatkın olacaktır. Ayrıca oldukça enerjik ve hareketli olacakları için biraz agresyon göstermelerine sabırla yaklaşmanız başarılı olmanızın anahtarı olacaktır.

Tasma Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle köpeğinizin ırkı ve yaşı en büyük kriterdir. Hareketli ve güçlü bir köpeğiniz var ise ona uygun daha sağlam tasmalar seçmeniz mantıklı olacaktır. Fakat çok daha sakin ve ufak bir ırk ise çok daha yumuşak, ağır olmayan ve onun boynunu acıtmayan ürünler başarılı seçim olacaktır.

Alıştırma Aşaması

Evcil dostunuzun ilk olarak tasmayı yabancılayıp, çıkarmaya çalışabilir. Ona bu konuda yardım etmeyin. Güzel sözler ve oyuncaklarla ilgisini farklı yöne dağıtmaya çalışın. Eğer onun bu huzursuz hareketlerini görüp, istediğini yaparsanız tasmaya alıştırma eğitimi ilk günden başarısız olacaktır. Yanınızdan her koşulda hangi eğitim olursa olsun ödül mamasını eksik etmeyin. Mutlaka işinize yarayacaktır. Yürüyüş güzergahınızın sakin, başka köpek sahiplerinin ve sokak köpeklerinin olmadığı bir yol olarak seçerseniz evcil dostunuzla çok daha kolay iletişim kurabilirsiniz. Yürümek istemiyor ve hareket etmiyor ise onu sağa sola çekiştirmeniz inatlaşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu kötü durumu ona yaşatmadan ödül mamalarıyla onu kandırabilirsiniz.

Tasma ile yürümeye başlayıp, onu kabullenmesi adına tam tersi durumda o önde koşar adım gibi sizi geride bırakıyor ise bu da tam olarak arzu edilen seviye olmayacaktır. Durmanız en mantıklı hareket olmakla birlikte ve köpeğinizin sizi yönlendirmesine izin vermemelisiniz. Gerekli komutları ona verip, onu durdurmalı ve dikkatini sizin üstünüze toplamaya çalışıp, tekrar denemeler yapmalısınız.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar