MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Neden İshal Olur? Çözüm Önerileri Nelerdir?

26.12.2019 12:41:46

Kediler kuru mama, baharatlı tuzlu olmamak kaydıyla yemeklerden, yaş ve konserve mama olmak üzere birçok besini tüketebilmektedir. Alternatif her türlü tadı deneme konusunda çekinmezler. Tadı ve kokusu hoşlarına giden her şeyi yiyebilmektedirler.  Bu obur hareket ne kadar doğalarında olsa da kimi zaman problem yaşamalarına zemin hazırlamaktadır.

Kediler her ne kadar güçlü ve hayatta kalma konusu usta canlılar olsa da sindirim sistemleri narin yapıdadır. Tükettikleri yiyeceklerin içerisinde yeteri miktarda protein ve karbonhidrat olması kimi zaman yeterlidir. Fakat yaşına, ırkına ve cinsiyetine göre günlük almaları gereken besin değerleri değişkenlik gösterebilmektedir. Kediler günlük ihtiyaçlarını karşılayacak kalitede mama ile beslenmediğinde sağlık sorunları görülebilir. Kalitesiz, sıkça konserve mama ve değişik kuru mama ile beslenen kedilerin sindirim sistemleri de dahil olmak üzere birçok rahatsızlıkla karşılaşması olasıdır.

Evde beslenilen kediler de de ishal problem gözükmektedir. Alışkanlık göstermediği mama ve kalitesiz mama ile beslenme evcil kedilerde dahi sıklıkla yaşanmaktadır.

Kedilerde İshala Yol Açan Sebepler

Stres ve Depresyon

Evcil dostunuzun ruhsal yapısında oluşan yaralar onların besin alışkanlarının bozulmasına ve sindirim sistemine geçici hasarlar bırakabilir. Bu da devamında fiziksel rahatsızları ortaya çıkarmaktadır. Her zaman yaptığı rutinleri bozulduğunda, eve yeni birisi katıldığında ya da ayrıldığında, onu yoracak uzun yola çıkıldığında, veteriner ziyaretlerinde strese girmesi mümkündür. Bu da ishal durumunu tetikleyebilir.

Günü Geçmiş ve Bozuk Mamalar

Tarihi geçmiş ve kalitesinde bozulmalar oluşmuş mamalar kedilerin ishal olmasına neden olmaktadır. Saklama koşullarınız ve son kullanma tarihi mama satın alımında dikkat edilmesi gereken öncelik olmalıdır.

Gıda Bağışıklığı

Bazı kedilerin yiyeceklere alerjileri olabilmektedir. Bir kedi tavuklu kuru mama severken diğerinin bunu yiyince kusması mümkün olabilir. Kedinizin mama içerisindeki katkı maddelerinden bazılarına alerjik reaksiyon göstermesi her zaman mümkündür. Evcil dostunuzu en çok siz tanıdığınız için nelerin onların bağışıklık sistemin uygun olduğunu, ağız tadına hangi tip ve içerikteki mamaların daha sağlıklı geldiğini zamanla sizler keşfetmelisiniz.

İç Parazitler

Bilinenin aksine iç parazitlerin etkilerinin içerisinde ishal yapması da görülür. Birçok kedi sahibi bunun yediği mamadan kaynaklı olduğunu düşünse de iç parazit probleminin habercisi olabilir. Bulaşıcı olması nedeniyle evde başka kediniz var ise odalarını ve tuvalet kaplarını ayırmanız sağlıklı kedinizi koruyacaktır. Veterinere gidip en kısa sürede tedavisini yaptırmanız gereklidir.

Kanser

Uzun süren ve kimi zaman kan görülen ishaller kanser işaretçisi olabilir. Mide ve bağırsaklarında kötü huylu hastalık hücreleri bulunması, herhangi bir organın hastalığa yakalanması, tümör oluşumu ishale yol açabilmektedir.

Kedilerde İshal Belirtileri

Belirtileri anlamanız adına dışkı görüntüsü birçok şeyi bizlere göstermektedir. Her zamankinden koyu ve cıvık ise tüm dikkatinizi kedinizin üzerine çekebilirsiniz. Halsizlik, iştahında azalma, kilo vermeye başlaması da onu gözlemleyebileceğiniz diğer durumlardır. Ayrıca nadiren de olsa ateş yükselmesi ve şişkinlik diğer belirtiler olarak sıralanabilir.

Kedilerde İshal Çözüm Önerileri

1.5 günden uzun süren ishallerde düzelme belirtileri yok ise veterinere gidip, onun yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmek en etkili çözüm olacaktır. Ayrıca yavru kedilerin ve yaşlı kedilerin bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı, uzun süre ishal hastalığı ölümcül olabilir. Yine bu yaş grubunda bir kedi sahibiyseniz acilen veterinere gitmeniz rahatsızlığını kısa sürede atlatması açısından önemlidir. Su kayıpları çok yüksek olduğundan dolayı taze ve temiz su takviyesini eksik etmemelisiniz. Mama değişikliğinden sonra bu durumla karşılaştıysanız yeni mamayı kesip, eski mamaya tekrardan dönüş yapmanız olumlu etki gösterebilir. Yumuşak mamalar, haşlanmış tavuk, balık gibi besinler sindirim sistemini toparlamaya yardımcı olacaktır. Enfeksiyon bazlı bir rahatsızlık geçiriyorsa kediniz vakit kaybetmeden veterinere görünmek çok daha mantıklı bir çözüm olacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar