MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekleri Sahiplerinin Davranışları Hırçın Hale Getirebilir!

21.04.2021 13:05:22

Bazı köpek ırklarının oldukça tehlikeli olduğu düşünülse de aslında her köpeğin içerisinde saldırganlık ve bir miktarda hırçınlık bulunmaktadır. Bunun tamamen kaybolması ve dostlarımızın adeta birer sevgi yumağı haline gelmeleri bizlerin davranışlarının yansıması olacaktır. Kısaca özetlemek gerekirse köpek sahiplerinin hareket ve davranışları onların agresif bir yapıya bürünmesinde büyük bir rol model haline gelir.

Dışarıdan sahiplendiğiniz ya da farklı bir cins olarak sahiplendiğiniz köpeğin tutumları üzerinde sizin katkınızın ne kadar önemli olduğunun ayrıntılarına göz atalım.

Eğitim Metodunuz Cezalandırma Üzerineyse Sorun Var Demektir

Yapılan testler ve araştırmalar neticesinde de ortaya çıkmış olan bir gerçek vardır. Dostlarımızın ceza ve olumsuz pekiştirme üzerine şiddet ve korkuyla eğitilme çabaları onları da da hırslı ve saldırgan haline getirmektedir. Bu tip süreç yaşamış köpekler hırlamaya ve ısırmaya daha meyilli olup cins ayrımı yapmak da güçtür. Sadece yabancı insanlara ya da köpeklere karşı değil kendi sahiplerine dahi bu agresifliği göstermeleri ihtimaller dahilindedir. Köpeğin güçlü yapısı ve büyüklüğü bu konuda biraz bizleri tedirginliğe düşürse de mini ırk köpeklerde de aynı sorunu yaşamanız olasıdır.

Cezalandırma Dışında Köpek Sahiplerinin Yanlışları

Sadece eğitimin şiddetle ilişkilendirilmesi köpeklerin agresif hale gelmesini açıklamaya yetmeyecektir. Günlük yaşamlarında hep yüz yüze kaldıkları bazı davranışlar zamanla onlarda bir korku ve kendini korumaya bağlı agresifliği karakteristik davranış haline getirmeye neden olacaktır.

  • Sosyalleşme konusunda geç kalma ya da hiç başlamama
  • Eğitimlere gereken ilginin gösterilmemesi
  • Olumsuz pekiştirme yöntemine sıklıkla başvurma
  • Yeterince ilgi ve sevgi göstermeme
  • Yeteri kadar oyun ve egzersiz gibi faaliyetleri yapamaması
  • Yaşam alanının çok ufak olması ve sabit orada kalması

Sorumsuz Davranışlarımız Onları Hırçın Hale Getiriyor

Hırçın ve agresif davranışların sonucu ve ana nedeni genelde köpek sahiplerinin ırkı ne olursa olsun sorumsuz davranışlarıdır.

Köpek evcilleştirilseler de hala sürü ve itaat etme üzerine hareket etmektedirler. Eğitimlerin temel amacını dostlarımızın yaşam kalitesi açısından tam kontrolünü ele alabilmemizdir. Geçmiş yaşam deneyimleri ve aldıkları eğitimin akabinde köpeğinizin tüm sorumluluğunu üstlenin.

Onun karakterine ve temel davranışlarına saygılı olup onları çocuklaştırmadan ve insanlaştırmadan eylemlerini her daim gözlemleyin. Eğitimleri verilen sosyalleştirilen temel ihtiyaçları karşılanan ve her şeyin sonunda ona yeteri kadar ilginizi sevginizi göstermeniz halinde uç durumlar dışında agresiflik ve hırçınlık belirtileri görmeniz oldukça zordur. Bu nedenle köpeklerin istenmeyen tavırları biraz da sorumsuz sahiplerinin aynası olmaktadır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar