MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin ve Çocukların Birlikte Büyümesinin 10 Faydası

22.04.2021 10:50:39

Çoğu çocuk köpekleri sever. Sevimli ve çok arkadaş canlısıdırlar. Peki, bir köpekle büyümenin aslında bir çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimine fayda sağlayabileceğini biliyor muydunuz? İşte köpeklerin çocukların hayatında olmasının birçok faydasından bazıları.

1. Sürekli Arkadaşlık

Evcil hayvan sahibi olmak bir ömür boyunca sürekli arkadaşlık sağlar. Köpekler, basit eğitimlerle başa çıktıklarında bile çocuklar için harika bir rahatlık kaynağı olabilir. Çocuklar ne zaman üzgün olsa veya korksa hemen evcil hayvanlarıyla vakit geçirir. Köpekleri sevmenin ve kucaklamanın da stresi azalttığı ve insanların rahatlamasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 

2. Daha Aktif Bir Yaşam Tarzı

Bir köpeğe bakmak aynı zamanda daha aktif bir yaşam tarzına da teşvik eder. Köpekli çocuklar, köpeği olmayan yaşıtlarına göre günde on bir dakika daha fazla egzersiz yaparlar. Kulağa çok fazla gelmeyebilir, ancak bir hafta veya ay olarak hesaplandığında bu süre gerçekten yeterli oluyor. 

3. Öğrenme Sorumluluğu

Evcil hayvan sahibi olmak, çocuklara sorumluluğu öğretmenin harika bir yoludur. Aile köpeğin mamasının ve suyunun verilmesi için çocuğunu görevlendirir ve bu şekilde çocuklara sorumluluk ve zorunluluğun ilk eğitimini verir. Çocuklar ayrıca evcil hayvanlarına bakarak empati ve şefkat öğrenirken, evcil hayvan sahiplenme sorumluluklarına dikkat ederek daha yüksek bir benlik saygısı geliştirirler.

4. Sağlık Zenginliktir

Araştırmalar, bir evcil hayvanla yakın temas halinde büyüyen bebeklerin yaşamlarının ilk yılında daha az hastalandığını ortaya koymuştur. Evcil hayvan tüylerine ve evcil hayvanların dışarıdan eve taşıdıkları mikroplara maruz kalmanın, bebeklerin gelişen bağışıklık sistemlerini iyileştirmesine fayda sağlamaktadır. Araştırmalar, köpeklerle büyüyen çocukların alerji olma riskinin daha az olduğunu da göstermektedir.

5. Koşulsuz Sevgiyi Öğrenmek

Çocuklar her ailenin ilgi odağıdır ve dünyanın kendi etrafında döndüğünü çabucak öğrenirler. Bu yüzden onları koşulsuz sevgi veya sadakat gibi kavramları öğretmek önemlidir. Köpek arkadaşlarımızdan daha iyi bir öğretmen olabilir mi?

6. Konuşma için Cesaretlendirme

Köpekler, çocuklara konuşma pratiği yapmaları için sayısız fırsat sunar. Köpeği ismiyle çağırmak, ondan basit komutları yapmalarını istemek, Otur ya da kalk gibi komutlarla, çocuklar yeni arkadaşlarıyla sohbet etmeye hevesli olacaklar.

Köpekler ayrıca konuşma güçlüğü çeken çocuklara onları rahatlatıp eğlendirerek yardımcı olabilir. Bu da konuşma terapisini küçükler için daha az zorlayıcı ve daha eğlenceli hale getirir.

7. Koruma ve Bakım

Hepimiz, köpekleri davetsiz misafirlerden, yaklaşan felaketlerden veya tehlikeli hayvanlardan kurtaran kahraman köpeklerin hikayelerini duymuşuzdur. Köpekler bizim güvendiğimiz koruyucularımızdır. Ve konu çocuklara geldiğinde, koruyucu duygularının kontrolü ele geçirmesine gerçekten izin veriyorlar. İnsan "yavrularına" sanki kendi yavrularıymış gibi bakacaklar, asla korunmalarını yarıda bırakmayacaklardır.

8. Dışarıda Daha Fazla Zaman Geçirme

İster mahallede günlük yürüyüşler ister parka geziler olsun, bir köpek arkadaşına sahip olmak, tüm aileyi evden ve ekranlardan uzaklaştırmak için çok iyi bir sebep olabilir.

9. Kardeşler Arasındakı Bağı Güçlendirir

Ebeveynler, aileye bir evcil hayvan ekleyerek kardeşler arasındaki işbirliğini teşvik etmek için harika bir fırsata sahiptir. Köpek gezdirme ve köpek besleme ortak sorumluluklar haline gelebilir ve oyun zamanı geldiğinde, bahçede koşan bir köpeğin eğlencesine katılmak onları birbirine yaklaştırır.

10. Merak Etmeyin, Mutlu Olun!

Belki de erken çocukluk döneminde köpeklerin en büyük faydalarından biri çocukları mutlu etmeleridir! Hayvanlarla etkileşimin, pozitif duyguların kimyasal yapı taşları olan serotonin ve dopamin seviyelerini yükselttiği kanıtlanmıştır. Bilim bir yana, köpeklerle oynamak ve etkileşime girmek eğlencelidir. Bir köpekle büyümek çocukların hayatlarını pek çok yönden zenginleştirebilir. Ailenize bir köpeğin katılması, çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük hediyelerden biri olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar