MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Yüzebilir mi?

21.04.2021 11:52:34

Birisi size kedinize yüzmeyi öğretebileceğinizi söylese, ciddiye alır mıydınız? Kediniz çoğu kedigil gibiyse, muhtemelen suya yaklaştığında kaçmak için her yolu deneyecektir. Kediler, suya düştüklerinden daha hızlı sudan kaçabiliyor gibi görünüyor. Bizim dilimizi konuşabilselerdi, muhtemelen bize suyun onları perişan ettiğini söylerlerdi. Bununla birlikte, bu doğuştan gelen bir kedi psikolojisi mi yoksa kedilerin suya karşı isteksizliği zamanla mı gelişti? Cevap sizi şaşırtabilir.

Kediler Doğada Kendilerini Nasıl Yetiştirdiler?

Vahşi kediler yiyecekleri için avlanırdı. Kuru topraklarda avlarını takip edenler asla yüzmeyi öğrenmek zorunda kalmadı. Suyu, onları soğuk ve ıslak bırakan, sırılsıklam bir yağmur fırtınası olarak görmüş olabilirlerdi. Bu kediler asla suya dalma dürtüsü geliştirmezlerdi.

Bununla birlikte, balık avlamak zorunda kalan vahşi kediler, yüzme yeteneğini geliştirdi. Vahşi doğada büyük kedilere bakarsanız, çoğunun güçlü yüzücü olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin kaplanların sudan korkusu yoktur, başka bir örnek; Karakulak, en sevdiği yemeği bulabileceği suya yakın yaşamayı tercih eden bir Asya yaban kedisidir. 

Bilinenlerin aksine evcil kediler sudan nefret etmiyor, sadece suya girdiklerinde hissettiklerine alışkın değiller. Hiç kedinizin damlayan bir muslukla oynadığını gördünüz mü? Islandığında pençesini sallayabilir, ancak bunun nedeni yeni bir his olmasıdır, tıpkı bazı kedilerin ton balığı ve diğer kedilerin tavuk sevmesi gibi, kimi kedilerin suyu sevmesi veya bazılarının sevmemesi gibi.

Yüzen Kedi Irkının Anatomisi

Suyu seven kedilerin nasıl alışkanlık edildiğine bakalım. Karakulağın sağlam bir tırnak yapısı vardır. Karakulağın perdeli ayakları suda daha hızlı hareket etmesine yardımcı oluyor. Ayrıca sulak alanların çamurlarında kar ayakkabısı gibi hareket ederek kedinin avlanırken batmasını engellerler. İki kat kürk, Karakulağın cildini ıslaklık ve soğuktan korur. Kısa, yoğun alt tabaka suyu dışarıda tutar ve daha uzun dış tabaka kedinin izlerini ve kamuflajını sağlar.

Van kedisi , ülkemizde bulunan Van kedisini yüzücü gövdeli bir kedi olarak tanımlayabiliriz. Van kedisi Türkiye'nin Van ilinde bulunan, kuyruğunda ve kulaklarında paslı bir renge sahip kabarık beyaz bir kedidir. Atletik kedi, bilinen en eski evcilleştirilmiş kedilerden biridir. 

Ya Kediniz Sudan Nefret Ediyorsa?

Su, yüzmeyi sevmeyen kediler için güvenlik tehlikesi yaratabilir . Çoğu evcil kedi yüzme havuzlarından, göletlerden ve göllerden kaçınsa da, yanlışlıkla bir su kütlesine düşerlerse şok olabilirler. Sürpriz yüzme yetenekleri sizleri de etkileyebilir. Kediniz yüzme havuzuna düşerse, suya daldıktan sonra iyice duruladığınızdan emin olun. Havuzlardaki kimyasallar ve diğer su kütlelerindeki bakteriler evcil hayvanınız için zararlı olabilir.

Evcil Hayvanlar için Su Güvenliği

 Boğulmayı önlemek için mutlaka tedbir almalısınız. Evcil hayvanınızı dışarıda su içmekten vazgeçirmeye çalışın. Durgun su kütleleri, köpekler ve kediler için tehlikeli olan bakterileri içerebilir. Bazı yosun türleri ve kimyasallar da evcil hayvanınızın tüketmesi için zararlıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar