MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekleri Normal Şampuan İle Yıkayabilir miyiz?

24.09.2021 09:53:35

Köpekleri Normal Şampuan İle Yıkayabilir miyiz?

Köpek dostlarımızın yıkanmaya ihtiyacı olabilir. Kimi zaman yağmurlu havalarda oyun oynadıktan sonra kimi zaman yanlışlıkla bir çöpün içine daldığında. Bu durumlar da acil bir banyo şart olabilir. Köpeğiniz düzenli olarak profesyonel bir yerde yıkanıyor olabilir ancak acil banyo ihtiyaçlarında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Kendiniz için güvenle kullandığınız ürünlerin köpeğinizin acil banyo gereksinimlerimde kullanılabileceğini de düşünüyor olabilirsiniz. Ancak söz konusu köpek bakımı olduğunda köpekleri insan şampuanı ile yıkamak riskli olabilir.

Normal Şampuanlar Köpekler İçin Uygun mudur?

Köpeklerin banyosunda kullanılmak üzere üretilmiş pek çok ürün vardır. Bunlardan belki de en önemlisi köpek şampuanıdır. İnsanlar için üretilmiş şampuanların köpekleri temizleyeceği ve tüylerini yumuşacık yapacağı düşünülebilir. Bu düşünce sadece yumuşak ve temiz tüyler söz konusu olduğunda doğrudur. Ancak insanlar için üretilen şampuanlar köpekler için doğru seçenek değildir. Bu şampuanlar köpeklerde cilt sorunları oluşturur. Bu nedenle de köpekler için mutlaka onlara özel üretilen şampuanların kullanılması gerekir.

Köpek Cildinin pH Dengesi

Köpeklerin insanlar için üretilen şampuanlar kullanmamasının nedeni derinin pH dengesidir. PH dengesi cilt sağlığı açısından çok önemlidir. Köpek derisi ve insan derisi çok farklı pH değerlerine sahiptir. İnsanların cildi asidik taraftadır ve 5,5 pH dengesine sahiptir. Köpekler ise daha nötr tarafta yer alırlar ve onların ciltleri için normal pH dengesi 6,2 - 7,4 aralığındadır. Bu nedenle köpekler için insan şampuanı kullanmak onların ciltlerindeki özel bir yapının bozulmasına neden olur.

Hassas Cilt

Köpeklerin insan şampuanı ile yıkanmaması gerekliğini gündeme getiren bir diğer unsur da köpeklerin ciltlerinin insanlara kıyasla çok daha hassas olmasıdır. İnsanlarda deri oluşumunda 10-15 katmanlı bir yapı oluşurken söz konusu köpekler olduğunda katman sayısı 5'e düşer. Derinin az sayıda katmandan oluşması da köpeklerin cildinin daha hassas olmasına neden olur. Bu nedenle köpeklerde korun tabakası çok önemlidir. Yanlış pH dengesine sahip bir ürün kullanımında köpeğin cildi tahriş olur, tüylerden ve deriden koruyucu yağlar çıkarak köpeğin derisinin korunaklılığını azaltabilir. Doğru ürün kullanılmaması halinde kuru cilt, pul pul dökülme, kızarıklık, kaşıntı ve enfeksiyon gibi sorunlar meydana gelir. Bu sorunların da köpeklerin sağlığı için oldukça endişe verici olduğu unutulmamalıdır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar