MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerde Tehlike Belirtisi Gösteren Davranış Değişimleri

23.09.2021 10:34:22

Kedilerde Tehlike Belirtisi Gösteren Davranış Değişimleri

Kedilerin genelde sahipleri tarafından uzaylı olduğu düşünülse de onlar da birçok hayvan dostumuz gibi aslında özel canlılardır. Hepsinin özel bir karakteri ve bağımsız bir ruhu vardır. Bazı davranışları ise son derece anormal olup rutin yaşamı dışına çıkarak bizlere mesajlar vermektedir. Sağlık sorunu habercisi olabileceği gibi onu huzursuz eden bazı durumlara işaret olarak da görülebilir. Tecrübeli kedi sahipleri ya da birden fazla kediyle muhatap olmuş kişilerin bu değişimleri anlaması kolay olsa da her kedi sahibinin bilmesi ve özellikle dikkat kesilmesi gereken davranış değişimlerine göz atalım.

Kedilerin Günlük Rutin Davranışları

Bir kedi sahibiyseniz günün yarısını uyuyarak geçirdiğini az çok tahmin edebilirsiniz. Bunun dışında temel ihtiyaçları doğrultusundan karınlarını doyururlar. Tuvalet ihtiyaçlarını giderirler ve daha sonrasında kendilerini temizlerler. Bunun dışında gün içerisinde oyun ve egzersiz ihtiyaçları doğrultusunda biraz sağa sola koşturabilirler. Özellikle yavru kedilerin meraklı tavırları ise evin her noktasını keşif içgüdüsünü ortaya çıkarabilir. Bunlar olağan olup her gün tekrarlanan ve tekrarlanması gereken bir döngüdür. Fakat bunun dışında aşağıda belirttiğimiz değişik davranışlara dikkat çekmemiz gerekiyor.

Garip Şeyleri Önünüze Sunması

Kedilerin hala avcı hayvanlar olduklarını unutmamanız gerekir. Oyuncak faresini önünüze bırakırken çıkardığı değişik sesler sonrası sizinle avını paylaşması çok güzel bir durumdur. Fakat asıl sıkıntılı durum ise bahçeye çıkan bir kedi ise size korkup ürkebileceğiniz bir böcek ya da fare getirmesi olacaktır.

Asabi Hale Dönmesi

Bazı kediler avcı canlılar olmasından dolayı hala bir agresyonu gizli de olsa karakterlerinde bulundurabilir. Zaman zaman agresif tavırlar sergilemesi normaldir. Veterinere gittiğinizde hırçın olmasının sebebi de bu olabilir. Ama bunu normal günlük yaşamında sürdürmesi bazı sorunların habercisi olabilir. Eğer korkmasına ya da strese girmesine neden olabilecek bir durum yok ise bu konunun üzerine düşmeniz gerekmektedir.

Yeme Rutinlerinde Değişimler

Kediler rutinlerine son derece bağımlı hayvanlardır. Her ne tip rutininde değişim olursa olsun tehlike sinyalidir. Yemek saatleri ve yemek sonrası yapacakları hareketler dahi bir düzende olmalıdır. Yeme hızında yeme miktarında ya da yemek yediği hızda bir farklılık görüyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Aynı şekilde çok mama yemesi de sıkıntılı bir durumdur. Mamada sorun olabileceği gibi kedinizde de bir sorun olabilir.

Tuvalet Alışkanlığının Bozulması

Kediler tuvalet konusunda oldukça titiz hayvanlardır ki gün içerisinde tuvalet saatleri bile zor değişir. Tuvaletini kullanmama ya da çok sık girme ihtiyacı hissediyorsa ortada bir sorun var demektir. Ayrıca tuvalet kabının dışına yapmaya başladıysa sorunların en büyüğüyle karşı karşıyasınız demektir. Davranış problemi kadar sağlık sorunu olabileceğini ve acilen veteriner kontrolüne gitmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Farklı Sesler Çıkarma

Evcil kediler özellikle çok fazla ses çıkarmazlar. Bunun yanı sıra kendilerini ifade etme açısından da sesli iletişime girmekten de çekinmezler. Dostunuzun davranış değişimi ya da bir isteğine cevap verebilmek adına bu sesleri takip etmelisiniz. Gün içerisinde miyavlama tonlarında bir değişim görmeniz onu gözlem altına almanız gerektiğinin bir göstergesidir. İnleme ya da ağlama gibi sesler ise yaşadığı bir davranış değişiminin belirtisidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar