MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Yumurta Yiyebilir mi? Yararlı mıdır?

23.09.2021 10:32:35

Kediler Yumurta Yiyebilir mi? Yararlı mıdır?

Protein kaynağı olan yumurta insan beslenmesinde fazlası ile değerlidir. İnsan hayatında bu kadar değerli ve büyük yeri olan yumurtanın kediler içinde değeri büyük müdür?

Yumurta Kedilere Uygun Bir Besin mi?

Yumurta hem protein hem yağ kaynağıdır. Kedilerinde doğası etçil beslenmeye uygundur. Yani protein ihtiyaçları vardır. Bu konu bakımından yumurta oldukça yararlı görülüyor. Ancak sadece yumurta ile protein takviyesi yapmamak gerekiyor. Ekstra besinlerde kullanılması gerekiyor. Yumurta her ne kadar değerli bir besin olsa da söz konusu kediler olduğu zaman doğru porsiyon ve pişirme yöntemleri de bu sorunun cevabına etki etmektedir. Elbette kedilerin diyetine yumurta eklemeden önce mutlaka veteriner hekime danışılması gerekir. Yumurta her ne kadar değerli bir besin olsa da kediler için bazı sağlık sorunlarını gündeme getirebilir.

Kediler Nasıl Yumurta Yemeli

Kedilere yumurta verirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta yumurtanın pişirilmesidir. Kedilerin çiğ yumurta ya da yeterli pişmemiş yumurta yemeleri sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Çiğ yumurta yemek salmonella bakterisinden enfekte olma riskini gündeme getirir. Salmonella bakterisi hem insanları hem de kedileri enfekte edebildiği için kedilerin çiğ yumurta tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Salmonella bakterisinin yaşamasının mümkün olmadığı derecelerde pişirilen yumurtalar hem kediler hem de kedi sahipleri için güvenlidir. Salmonella ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu için mutlaka dikkat edilmelidir. Ortalama olarak 70 - 75 santigrat iç sıcaklığa ulaşan bir yumurtanın kedinizi enfekte ihtimali ortadan kalkacağı için kedilerin yumurtasının mutlaka doğru şekilde piştiğinden emin olmanız gerekir.

Kediler Ne Kadar Yumurta Tüketebilir?

Fazla yumurta verilmesi kilo alımını ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı yumurta verilirken çok dikkat edilmesi gerekir. Kedilerde sanılanın aksine daha az besin ihtiyacı duyarlar ve daha hızlı kaloriye dönüştürebilirler. Bundan dolayı yumurta verilirken eğer kedi yetişkin ise 1 yemek kaşığı yumurta beyazı verilmesi önerilir. Yavru kedilerde bu miktarın daha düşüğünün verilmesi tavsiye edilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar