MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklere Öğretilmesi Gereken Komutlar ve Püf Noktaları

5.11.2019 12:05:39

Uzun yıllar beraber yaşayacağınız düşünülürse, iyi bir eğitimli köpek hem size hem de ailenize huzur ve mutluluk getirecektir. Kolay olmayan bu yol, sabır ve emek getiren bir süreçtir. Köpeklere öğretilmesi gereken komutlar sayesinde hem aranızda ilişkiyi geliştirirken hem de uyumu mükemmel seviyeye çıkartacaktır.

Eğitime başlamadan önce dikkat etmeniz gereken 2 önemli husus bulunmaktadır. Bunları ilki ses tonu ve ona karşı davranışınız. Ses tonu konusu oldukça önemlidir. Bağırmadan aradaki ince çizgiyi yakalamanız ve ona karşı lider olduğunuzu kabul ettirmeniz oldukça önemlidir. Köpekler doğası gereği, ses tonu, konuşmayı ve kelimeleri algılayabilmektedirler. Kararlı ve doğal bir ses ile komutları vermeniz, köpeğiniz açısından eğitimin başarılı sonuçlanması için önemli bir kıstastır. Diğer dikkat edilmesi gereken durum ise, övgü ve ödül mekanizmasıdır. Abartıya kaçmadan ve onun dikkatinin dağılmasına neden olmadan “aferin” demek, onu motive eder ve verdiğiniz komutu gerçekleştirdiğini hissetmesini sağlar. Övgü cümlelerini, buna özel durumlarda vereceğiniz övgü tonlamasıyla yapmanız, mutlu olmalarını ve belirli bir sistem içerisinde, eğitim çalışmalarında anlamlar yüklemeniz köpeklerin eğitimi konusunda başarıya ulaşmanızı hızlandıracaktır.

Köpeklerin Eğitimi Konusunda Sıkça Öğretilen Komutlar

Birçok köpek sahibinin hem iki taraflı hayatını kolaylaştırdığı hem de gösterilen sabır neticesinde, başarıya ulaşmanız adına temel ve basit köpek komutları şu şekilde sıralanabilir.

 

  • Otur komutu
  • Bekle komutu
  • Yat komutu
  • Gel komutu
  • Takip et komutu

 

Köpek Eğitimi Püf Noktaları

Her köpeğin ve ırkın karakteristik özellikleri farklıdır. Bunu bilerek gerekli sabrı göstermeniz gerekir. Sizin harcadığınız vakit ve onun öğrenme süresi ve doğru iletişim kurmanız için agresifliğe kaçmadan, köpeğinizi üzmemelisiniz. Eğer bu konuda tecrübeniz az ve yeteri kadar kendinize güvenmiyorsanız, profesyonel yardım almanız akılcı bir çözüm olacaktır. Yemek saatleri, komutları öğretmek için ve uygulatmak için oldukça iyi bir zamanlamadır. Otur, bekle ve gel komutlarını uygulamak, öğrenme biçimi ve zamana bağlı olarak kolaylık sağlayacaktır.

Köpeğinize söylediğiniz komut sonucunda, ona bağırmamalı, sert ve agresif davranmamalısınız. Tehditkâr olmamalı ve ona karşı şiddet kesinlikle uygulamamalısınız. Korku ile asla başarıya ulaşmanız zorlaşır, köpeğiniz motivasyonunu kaybeder.

Eğitimlere başlamak için, 7-8 haftalık olması oldukça uygun zamandır. Yaşı ilerleyen köpekler, öğrenmesi biraz daha güçlenir ve daha fazla sabır isteyebilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar