MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Yüzmenin Sağlıklarına Faydaları

12.10.2020 13:08:08

Her köpek doğuştan yüzmeyi bilmez. Bazı köpekler yüzmeye çok daha fazla fiziksel olarak elverişli olup çok az çabayla usta bir yüzü haline gelebilir. Kısa boyunlu köpek ırklarında kafalarını suyun üzerine tutma güçlüğü yaşanmaktadır. Her yıl sayısız köpek boğularak yaşamını yitirebiliyor. Her ne koşulda olursa olsun gerekli güvenlik önlemlerini alarak evcil dostunuzun sizin gözetiminizde suya girmesini sağlamalısınız. Özellikle sıcak yaz aylarında serinlemeleri açısından ve tüm vücut fiziksel egzersiz açısından oldukça faydalı olan bu aktivite konusunda diğer bilgilere göz atalım.

Yüzme köpekler için oldukça yüksek enerji yakımı gerçekleştirdiği için faydalı bir egzersizdir. Özellikle fazla kilosu olan köpekler için ve sağlıklı eklemlere sahip olmaları açısından fayda oranı çok yüksektir. Ama bilindiği üzere biz insanlarda olduğu gibi köpeklerin de suyun altına girmeyi ve suyun üzerine çıkmayı öğrenmeleri gerekmektedir. Kimi köpekler sudan hiç hoşlanmazken kimi köpekler su sporları yapmak için doğmuş gibidir. Köpeğinizin suyu sevmeyi ve yüzmeyi öğrenmesini sağlamanız bütün yaşamı boyunca mükemmel bir aktiviteyi gerçekleştirecek yetkinliğe sahip olduğunu gösterir.

Evcil dostunuzun doğuştan bir yüzücü olduğunu anlamanız ise oldukça basittir. Öncelikle köpeğinizi başında olsanız bile suya doğaçlama atmak yanlış bir davranış olacaktır. Suya sizin kontrolünüzde girmesi ve karnından destek vermeniz önemlidir. Bu denemeleri dolu bir küvet ya da geniş bir kovada pratik yapabilirsiniz. Evcil dostunuz ön bacaklarını kullanarak suya tokat atıyorsa yüzme konusunda biraz beceriksiz ve yatkınlığı doğuştan olmayacaktır. Fakat ona alt kısmından destek vererek arka patilerini ve kuyruğunu kullanmasını öğreterek biraz daha gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Yüzme konusunda başarılı köpek ırkları: Golden Retriever, İngiliz ve İrlanda Seteri tarzı uzun bacaklık köpekler

Yüzme konusunda başarısız köpek ırkları: Bulldog, Dachshund ve Boxer tarzı kısa boyunlu basık suratlı köpek ırkları

Köpek Yüzdürmenin Faydaları

Fiziksel olarak tüm vücudu çalıştıran bir aktivitedir. Özellikle sıcak havalarda ferahlamasına ve enerji atmasına yardımcı olacaktır. Koşudan, yürüyüşe, ip ve top oyunlarına kadar her oyunun farklı bir enerji yakma ve fiziksel gelişime faydası vardır. Yüzme tüm bunların için en yorucu ve geliştirici olanlarının başında gelmektedir. Ayrıca çok daha fit ve sağlıklı fiziğe sahip olmasını da sağlamaktadır.

  • Yüzme evcil dostunuzun fazla kiloları varsa atmasına yardımcı olur. Her türlü fiziksel etkinliğe ihtiyaç duydukları bu aşırı kilolu dönemlerinde kemik ve eklemlerinin de güçlenmesi sağlanır.
  • Kas gelişimi sağlar. Su içerisinde çok daha fazla efor sağlaması kaslarının kasılmasına ve ekstra güç uygulanmasına neden olur. Kaslara binen fiziksel yüzme hareketleri sayesinde kas gelişimi meydana gelir. Unutulmamalıdır ki yüzme, fiziksel aktiviteler içerisinden en fazla efor harcatanların başında gelmektedir.
  • Bu aktiviteyi belirli rutinlerle yapan köpeklerin solunum, kalp sağlığı ve damarları rahatsızlıklara karşı çok daha sağlıklı olur. Akciğer kapasitesi daha temiz ve güçlü kalır. Ayrıca nefes kontrolünü sağlaması konusunda yüzmeyen köpeklere göre çok daha başarılı hale gelirler.
  • Özellikle kas ve iskelet sistemine bağlı fiziksel rahatsızlıkların rehabilite aşamasında yüzmenin insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yüksek başarı oranı sağladığı görülmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar