MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Yavru Köpeklerin El ve Bacakları Isırması Neden Kaynaklanıyor?

13.10.2020 11:41:01

Yavru köpeklerin bu tip davranışlara şimdiden başladığını düşünüp ileride bunun seviyesinin artabileceğinden korkuyorsanız bu durumun kalıcı olmadığını belirtmek isteriz. Köpek yavrularının bu ısırma huyu zamanla azalsa da gerekli eğitimleri vermediğiniz taktirde ileride de devam edebilir. Yavru köpeklerin ısırma huyu tamamen normal olup büyüme ve gelişim süreçlerinin bir parçasıdır. En başta yeni yeni gelişmeye başlayan dişlerinin aynı bebeklerde olduğu gibi kaşınma ihtiyacı oldukça fazladır.

Isırma eylemi evcil dostunuzun ırkı ne olursa olsun agresif bir köpek olduğunu göstermez. Mini ırk yavru köpekten, iri ırk yavru köpeklere kadar hemen hemen çoğunun bir şeyleri ısırmaya ve kemirmeye ihtiyaçları vardır. Yeni yeni çıkan dişlerinin çiğnemeye ihtiyaçları vardır. Ellerini bu dönemde oyun amaçlı da olsa ağzına ve dişlerine götürmemelisiniz. Belki başlarda size de eğlenceli gelen bu durum yavrunuz büyüdükçe canınızı acıtmaya başlayacaktır. Tüm bunlar olurken bu duruma karşı onlarda alışkanlık kazanarak bunun eğlenceli bir oyun olduğunu düşünmesine neden olacaktır.

İhtiyacız Olan Şey: Ödül Kemikleri ya daKöpek Oyuncakları

Köpeklerin ağız yapısına uygun farklı farklı köpek ödül mamaları ve köpek kemikleri bulunmaktadır. Bunlar hem oyuncak formunda olup hem de çeşitli besin değerleri içeren %100 doğal yiyeceklerden üretilmiş olabilir. Eğer bacak ve ellerinizi ısırma eğilimi gösterdiğinde ona kararlı bir ses tonunda "hayır" diyerek algısını bu kemiklere yönlendirirseniz yaptığı davranışın yanlış olduğunu zamanla kavrayacaktır.

Oyuncan seçiminde ise toksik maddeler içermeyen ve sağlığına olumsuz etkileri bulunmayan markalı ürünler tercih etmeniz önemlidir. Yanlışlıkla yutulsa dahi sağlık problemi oluşturmayan bu oyuncak tiplerinde ısırma eğiliminin yönelimini sağlamanın yanında dişlerde oluşan tartarın temizliği ve çene sağlığının da korunması amaçlanmaktadır.

Nesneleri çiğneme sadece köpeklerin dişlerinin kaşınması ya da gelişimi açısından gerekli bir durum değildir. Bu hareketle çevreyi ve çevredeki nesneleri de tanıma şansını elde ederler. Kızmanız ya da bu davranışın çok üstüne düşerek onunla inatlaşmanız durumu çözmeye yetmeyecektir. Dikkatini onun ihtiyacı olan bir nesneye yani köpek oyuncağına çevirmek hem gelişimi hem de çevresini tanıması açısından zihinsel gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. 1 yaşına kadar ki olan bu dönem ayrıca temel eğitimlerinin oturtulması açısından da güzel bir zaman aralığıdır.

Yavru köpeklerinizin ayakkabı terlik ya da ev eşyalarıyla oynamasına asla izin vermeyin. Ellerinizi ısırmaya devam etmesi halinde orada uzaklaşın ve oyun oynamaya ara verin. Oyunun bittiğini anlaması adına gerekirse farklı bir odaya geçin. Eğer istenmeyen bir davranış göstermesi halinde ona asla ödül maması vermeyin. Aksi taktirde yanlış pekiştirmeyi zihninde oluşturacağınızdan ödüllendirildiğini düşünerek aynı hareketlere devam edecektir. Yaşına ve ırkına uygun köpek oyuncakları satın alarak bu tip davranışlar sergilediğinde dikkatini ona çevirin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar