MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Sizi Yalaması Ne Anlatmak İstiyor?

12.10.2020 10:29:01

Köpeklerin sahiplerine ya da diğer insanlara o an ki ruh hallerini gösterdikleri birçok yöntem vardır. Vücut ve beden dilinin içerisinde belki de en sulu olanı bizleri yalamaya kalkmalarıdır. Genelde sevgilerini gösterme ve heyecanlarına yenik düştüklerinde umarsızca bu harekete girişseler de farklı sebeplerle de sizi yalamaya çalışabilir. Farklı nedenlerle yalayıp farklı mesaj vermeye çalışan köpekleri anlamak adına o anki şartları da göz önüne almanız önemlidir. Uzun bir zamandan sonra sizle tekrar karşılaşması üzerine üzerinize atlayarak yalaması sevgi göstergesi iken diğer nedenlere de tek tek göz atalım.

Size Sevgilerini Gösterirler

Köpeklerin sevgisini ve size olan güvenini göstermesinin yöntemlerinden en çok karşılaşacağınız hareket sizi yalamasıdır. Özellikle sahipleriyle arasında güçlü bir bağ köpeklerin tercih ettiği bu yöntemin yanında, bazı ırk köpekler devamlı bu vücut hareketini sergiler. Dost canlısı ve yabancılarla kısa sürede ilişki kuran köpeklerin afacan tavırları, çok kısa sürede sosyalleşerek başka insanlarla da yakınlaştığının göstergesidir.

İtaatkarlığın İfadesi

Bu durumu sadece sevgi göstergesinin altında kısıtlamak eksik kalacaktır. Köpeklerin minnet ve saygı duydukları sahiplerine karşı itaat ettiklerini gösterme amaçlı da kullandıkları bir harekettir. Bildiğiniz üzere köpekler sürü halinde yaşar ve sürü lideri olarak kabul ettikleri köpeğe itaat eder ve saygı duyarlar. Evdeki sürünün lideri olarak sizi görmesinin yanında onu beslenmesinden, barınmaya kadar temel ihtiyaçlarını karşılamanız size karşı itaat etmesi ve bunu göstermesi için fazlasıyla yeterli sebeplerdir.

Kendisini Rahatsız Hissettiğinde

Evcil dostunuzun halsiz, iştahında azalma ve hareketlerinde bir anormallik görmenizin üstüne sizi yalaması ve adeta yardım bekler gibi bakışları bir sorunun olduğunu gösterir. Köpeklerin sizi yalaması her zaman bir minnet ya da sevgi göstergesi değildir. Bazen dikkatini çekmek amaçlı bir sorunun olduğunu size göstermek için de yalayabilir. Eğer sizi yalamasının yanında kendi vücudunda belirli bölgeleri sıklıkla yalıyorsa bir yerinin ağrıdığını ya da sıkıntı yaşadığını size göstermek istiyor olabilir. Yara, alerji, ağrı, enfeksiyon gibi türlü rahatsızlıklar karşısında evcil dostunuz dikkat çekmek istiyor olabilir.

Sizin Negatif Ruh Halinizi Anlama

Köpekler hisleri çok kuvvetli hayvanlardır. Sahipleriyle kolaylıkla empati yapabilir ve ruh halinizi anlayabilir. Yapılan birçok araştırmada agresif, sinirli ya da melankolik ruh halinizi hissettiklerine dair veriler sunmaktadır. Olumsuz ruhsal değişimlerinizi hisseden köpekler sizleri iyileştirmek adına öpücükler ve yalayarak iyi hissetmenizi sağlamaya girişebilirler. Gergin halinizi bile yaptıkları bu sempatik hareketlerle ortadan kaldırma yeteneğine sahip bu dostlarımızın dikkatini başka güzel noktalara çekmeye çalışması kesinlikle rahatlamanızı sağlayacaktır.

Evcil dostlarınızla temas etmekten korkmayın ve kaçınmayın. Onlar üzerinizdeki gerginliği ve negatif düşünceleri dağıtmak adına bu kadar taklalar atarken, terslemeye çalışmanız ve kendinizden uzak tutmanız onu üzecektir. Onun beden dilini iyi anlamanız adına köpeklerin dilleri en önemli iletişim araçlarından birisidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar