MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilerin Titremesine Neden Olan Sağlık Sorunları

9.10.2020 13:09:55

Kedilerin de yaşadığı bazı rahatsızlıkları, aynı biz insanlara benzemektedir. Üşümediği halde olduğu yerde titremesi ciddi problemlerinin olduğunu gösterebilir. Bu davranış oyun amaçlı da olmadığına göre kesinlikle sağlıkla alakalı bir sebebi olduğundan şüphelenmeniz gerekmektedir. İstemsiz şekilde titremenin oluşmasına dair sebepleri kışın vücut sıcaklığının düşmesiyle açıklayabilirken bu kadar soğuğa maruz kalmadığında göstermesinin altında yatabilecek sağlık sorunlarına tek tek bakalım.

Kedilerde Kan Şekeri Düşmesi (Hipoglisemi)

Kedilerde mevsim şartlarında olağan seyretmesine bağlı olarak titreme görülmesi karşısında ilk şüphenilen durumlarında başında gelmektedir. Bizlerde görülen kan şekeri düşüklüğüyle hemen hemen aynıdır. Uzun süre aç kalması bu sorunu ortaya çıkarabilir. İştahsız olması başka sağlık sebeplerinden dolayı yeme isteğinin kaçması da hipoglisemi yaşamasına neden olabilir. Konserve yaş mama ve ödül mamalarıyla iştahını artırmalı, yemesi konusunda onu teşvik etmelisiniz.

Kedilerde Vücut Sıcaklığı Yükselmesi (Hipertermi)

Vücut ısısının aşırı yükselmesi de soğuması gibi titremeye yol açmaktadır. Vücut direnci düşük kedilerde çok sık görülen bu durum yavru ve yaşlı kedilerde görülebilir. Bu tip kedilerin kimi zaman vücut sıcaklıklarının dengesini kuramaması tir tir titremelerine yol açar. Kedilerin vücut sıcaklığının 41 derece üstüne çıkması sonucu ortaya çıkar. 39-39.5 üzeri ise sıkıntı olduğuna işarettir.

Kedilerde Vücut Sıcaklığının Düşmesi (Hipotermi)

Vücut sıcaklığının düşmesi sonucu vücutları oldukça korumasız hale gelerek ortaya çıkar. Ölümcül sonuçları doğurabilir. Burada da özellikle bağışıklık ve direnç sistemi zayıf kedilerin etkilenmesi daha yüksektir. Vücut sıcaklığının 28 dereceden düşük olması ağır ve 28-32 derece arası orta derecede bu hipotermiyi yaşadığını işaret eder. Merkezi sinir sisteminin çökmesine neden olup titremenin akabinde nefes almada güçlük ve düzensiz kalp atışlarını da beraberinde getirir.

Kedilerin Aşırı Strese Girmesi

Endişeli ve stres bir kedi merkezi sinir sisteminin boşalmasına ve haliyle titremesine neden olur. Çok korkmuş ve ne yapacağını bilmeyen bir kedinin eğer soğuğa maruz kalmamasına rağmen titremesi genelde bu durum yüzünden oluşmaktadır. Kedileri strese girmesine neden olan birçok konu olabileceği gibi buradan kediler ve stres yönetimi konusundaki ayrı konumuza bakabilirsiniz.

Kedilerde Ağrı ve Yara

Çevresel ve psikolojik etkenlerin yanında evcil dostlarımızın çektiği bazı acıların onların titremesine neden olduğu da bilinmektedir. Titremenin yanında ağlamaya benzer sesler çıkartması, ilgi isteyen gözlerle size bakması, iştahının kesilmesi gibi başka göstergelerde olabilir. Fark ettiğiniz ya da fark edemediğiniz soruna bağlı acı çekmesinin sonuçları akabinde titremeye dair çözüm önerilerini, acilen uzman bir veteriner hekim kontrolünden geçerek alabilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar