MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Tüy Tipleri ve Bakım İpuçları

1.10.2020 12:41:25

Köpeklerimiz genel olarak evimizin içinde yaşamaları ve hareket etmelerinden dolayı tüy ve kürk sağlığı hem bizim hem onların açısından önemlidir. Estetik duruşunun yanında evcil dostlarımızın hijyeni açısından bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Köpeklerin tüyleri onları ırkına bağlı olarak yaşadıkları bölgenin şartlarına daha kolay adapte olmasını sağlar. Sıcaklık ve nem gibi faktörlere karşı gizli koruyucuları olduğu gibi soğuk havalarda da vücut sıcaklığını yaşamsal seviyede tutabilmesini sağlar. Tüm bunların yanında bakımsız kalmış köpeklerin tüyleri farklı cilt hastalıklarına da açık olabilir. Bu durum onun yaşam kalitesini aşağılara çektiği gibi huzursuz ve hasta bir köpek haline gelmesine neden olur. Tüyleri onun güneşin zararlı etkilerinden koruduğu gibi alabilecekleri darbe ve çarpmalara karşı da kendilerini korumalarına yardımcı olur.

Köpeklerin Tüy Tipleri Nelerdir?

Irkına göre köpeklerin tüy yapısı değişkenlik gösterir. Tüy uzunluğuna bağlı olarak işin içine kıvırcıklık da girince rutin bakımlarınıza ekstra özen göstermeniz gerekebilir.

Kısa Tüyler

Bulldog, Doberman, Pug, Labrador gibi köpekleri örnek verebiliriz. Nispeten tüy bakımları kolay olan bu köpeklerin haftada 1 kez taaramanız ve şartlara bağlı olarak 1.5-2 ayda 1 yıkamanız yeterli olacaktır.

Kıvırcık Tüyler

Kaniş, Bichon Frise, Terrier, Bolonez, Puli bu tip tüylere sahip köpeklerden bazılarıdır. Gün aşırı taramanız ve 3 haftada 1 kez yıkamanız önerilir. Tüy bakımına özen göstermediğiniz taktirde tüyleri kıtık olma ve cildinin hava alamaması nedeniyle cilt rahatsızlıkları yaşamanıza neden olabilir.

Uzun Tüyler

Bu tip köpekler her ay rutin olarak yıkamak ve minimum 2 günde 1 kez taramanız gerekmektedir. Aksi taktirde ileride içinden çıkılmaz bir hal alabilecek olan tüylerini kestirmek zorunda kalabilirsiniz. Pekinez, Chow Chow, Collie ilk akla gelen uzun tüylü köpeklerdir.

Sert Tüyler

Bu köpeklerin her gün fırçalanması gerektiği gibi haftalık ya da ayda en az 2-3 kez yıkanması tavsiye edilir. Deri ve tüy formunun korunması adına en çok özen gösterilmesi gereken tüy tipidir.

Köpeklerde Tüy Bakım İpuçları

Beslenmenin Önemi

Evcil dostlarımızın güçlü parlak ve dikkat seçici bir cilt sağlığına sahip olmasının temelinde beslenmesi büyük öneme sahiptir. İhtiyacı olan besinleri aldığından emin olmanız ve düzgün beslenmesine destek vermelisiniz. Yaşına ve ırkına uygun köpek maması seçiminde marketimize göz atabilirsiniz.

Yıkama

Köpekler kediler gibi temizlik konusunda çok titiz değillerdir. Rutin olarak kaliteli bir köpek şampuanıyla banyo yaptırmak üzerinde parazit, bakteri ve alerjenleri uzak tutmanıza yardımcı olur. Köpeğinizin tüy yapısına uygun aralıklarla rutin olarak yıkamanız önemlidir. Aksi taktirde yıkanma aralığını çok fazla yükseltmek evcil dostunuzun derisinin pH dengesinin bozulmasına yol açabilir.

Tarama

Bu da asla ve asla atlanmaması gereken rutin tüy bakım kurallarından birisi. Tüy tipine bağlı olarak ölü tüyleri kir ve derideki pullanmanın ortadan kaldırılması adına kesinlikle ihtiyaçları duydukları bir bakım tipidir. Tüy köklerini uyarmasının yanında özellikle tüy dökümünün olduğu mevsimlerde bunu minimize eder.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar