MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Sahiplenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

1.10.2020 13:52:37

Kedi sahiplenmeden önce göz önüne almanız gereken bazı durumlar olabilir. Ev ortamınızdan, yaşam tarzınıza, maddi olanaklarınızdan, evcil dostunuzla uyum sağlayacak diğer kriterlerinize kadar ufak bir muhasebe yapmak birlikteliğinizi kalıcı ve uzun ömürlü tutabilmek adına önemlidir.

Kedi sahiplenme ve bakımı uzun yıllar sürecek ve köpek sahiplenmeye nazaran bakımı çok daha kolaydır. Her ne kadar bakım kolaylığından bahsetmeyecek olsak da yetişkin ya da yavru fark etmeksizin her zaman dikkatli ve belirli rutin bakımlarını aksatmamanız gerekecektir. Yavru kedilerin de yetişkin kedilerin aksine çok daha fazla ilgi ve bakım gerektireceğini göz ardı etmeyin. Ayrıca kedi ırkı seçiminde tekir mi farklı bir cins kedinin size uygun olup olmadığına sahiplenmeden önceki aşamada iyi karar verin. Çünkü cins kedilerin farklı karakteristik özellikleri ve ırkına bağlı sağlık sorunları olabileceğini sahiplendikten sonra öğrenmeniz maddi ve manevi olarak sizleri fazlasıyla üzebilir. Tüm bunların yanında bir yavru kedinin özellikle ilk 3 ayda sosyalleşme yetenekleri ve davranışları oturmaktadır. İlk zamanlar çok fazla size ya da diğer aile üyelerine ihtiyaç duyabilir.

Kedi Sahiplenmeden Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

  • Mama gibi temel ihtiyaçlarının yanında sağlık sorunları ve aşı gibi olası masrafları maddi olarak karşılayabilir misiniz?
  • İş için ya da tatil amaçlı ne kadar dışarıda kalıyorsunuz? Kedinizi yanınızda götürmediğiniz zamanlarda alternatif planlarınız olacak mı?
  • Çalışma saatleriniz düzenli mi? Tam gün mü çalışıyorsunuz?
  • Çocuğunuz ya da evde alerjisi olan birileri var mı?
  • Evde başka evcil hayvanınız ya da kediniz var mı? Yeni tanışan hayvanlarda hemcins olsalar dahi belirli bir süreç gerektiren bu tanışmaya vakit ayırabilecek misiniz?
  • Evcil dostunuz bahçe gibi dış mekâna çıkma imkanına sahip olacak mı? Sadece ev içerisinde mi yaşayacak?
  • Evinizde tüm güvenlik önlemlerini kediniz için alabilecek misiniz? (Pencere, balkon güvenliği, prizler gibi)

Bu soruların cevapları sonucunda ciddi manada ne kadar kedi bakmaya hazır olduğunuzu görebilirsiniz. Yaşam alanınıza ve tarzınıza uygun şekilde yeni bir dost misafir etmek maddi manevi sizi yorabileceği gibi size yaşatacağı mutluluğun yanında çok da önemli gelmeyecektir.

Yetişkin mi Yavru Kedi mi?

Cevaplarınız neticesinde en azından vakit ayırma konusunda çelişkiye düştüyseniz belki de yavru kedi seçimini es geçebilirsiniz. Yetişkin kedilerin, yavrulara nazaran artık belirli aşamaları geçmiş olması ve karakterinin oturması, bakımı konusunda da sizlere fazlasıyla kolaylık sağlayacaktır. Yavru kedilerin ekstra hareketli ve meraklı olmasının yanında ciddi manada ilgilenilmesi gerektiğinden özellikle yalnız yaşayan ve çalışma saatleri yoğun olan insanlar için yetişkin kedi seçimi daha mantıklı gelmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar