MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Hoşlanmadığı İnsan Davranışları

2.10.2020 11:43:00

Çoğu zaman istemeden köpekleri sıkıştırıp onları istemediği pozisyonlara sokabiliyoruz. Nefret ettikleri biraz daha kibarlaştırırsak hoşlanmadıkları birçok hareketi gün içerisinde severken yapabiliyoruz. Bizler için onlara karşı sevgi gösterisi olsa da onlar için aynı etkiyi göstermeyebiliyor. Onu çok severken bunaltıp, canınızı sıkabileceğimiz belki de nefret etmesine neden olabileceğimiz davranışlara hadi göz atalım!

Sizin onun sahibi olmanız ve size itaat etmesi yaptığınız her davranıştan hoşlandığı anlamanıza gelmemektedir. Bazı hareketleriniz yerinde ve çok uzatılmadan yapıldığı taktirde onun da hoşuna giderken aşırıya kaçmanız onun sıkılmasına ve bunalmasına neden olacaktır.

Sıkarak Sarılmak

Bu hareketi aslında onunla yakınlık kurmak ve güven vermek adına yapmakta genel olarak sakınca yoktur. Aşırısı ve süresinin çok tutulması onun kendisini savunmasız hissetmesine ve hareket alanının daralması nedeniyle bunalmasına yol açacaktır. Onun bu kısıtlanması kimi zaman agresif hareket sergilemesine ve kendini kurtarmaya çalışmasına neden olabilir.

Başını Sert Okşamak

Bu hareketi yaparken gözlerini kısarak uslu uslu durarak sizi sahibi olarak gördüğünü gösterirken bu hareketin dozunu kaçırmanız ve adeta dövüşür gibi kafasına dokunmanız onu zor durumda bırakabilir. Kafasını hafif ve onun göz hareketlerini bakarak hafifçe okşamanız çizginiz olmalıdır.

Yüzünü Sıkmak

Köpeklerin tüm özgürlüğünü istemeden de olsa aldığınız bir diğer hareket. Başını ufak dokunuşlarla okşamak kabul edilebilirken yüzünü ya da yanaklarını sıkmak size çok tatlı gelse de onların pek hoşuna gittiği söylenemez. Özellikle keyfi olmadığı anlarda bu tip hareketlerle onu sıkmayın.

Kıyafet Giydirmek

Irkına ve yaşadığınız bölgeye bağlı olarak kimi zaman kıyafet giymeleri uygun olabiliyor. Ama tamamen estetik amaçlı onu insan gibi giydirmeye çalışmanız onlar adına hiç de hoş bir durum değil. Köpekleri ve kedileri insanlaştırma konusunda cidden ustayız. Onlara doğalarına aykırı birçok davranışı zorla yaptırmaktan geri kalmıyoruz.

Fotoğraf Çekmeye Zorlamak

Dostlarımızı kendilerini rahat hissetmedikleri durumlara ve şekillere sokmak fazlasıyla canlarının sıkılmasına neden olabilir. Genelde evcil hayvan sahipleri onların güzel pozlarını sosyal medyada paylaşma eğilimindedir. Bu nedenle onları kendileri olmadıkları ve doğal halleri dışında farklı pozisyonlara zorlamaktadır.

Bazı Ses ve Kokular

Köpeklerin duyu organları fazlasıyla gelişmiştir. Bu konuda depremi duyabildiklerine dair bilimsel çalışmalar da yapılmaktadır. Ayrıca arama ve kurtarma ekiplerindeki en önemli ekip elemanlarından birisidir. Bu neden bizden kaynaklı olmasa da bazı doğa olaylarında çıkan seslere karşı çok fazla irkilebilirler.

Tüm bunların yanında elektrik süpürgesi ya da yıkama sonrası onu kuruturken kullandığımız saç kurutma makinesi de onu fazlasıyla korkutabilir. Onların devamlı maruz kalacağı seslere alışması için yardımcı olmalıyız. Bu tip ev araçlarıyla da onlara şaka yapmamalı ve psikolojik olarak etkilenmelerine neden olmamalıyız. Kokuları örnek vermemiz gerekirse temizlik ürünlerinin kokuları kullandığımız oda kokuları ve parfümlerde onları rahatsız edebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar