MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Tüy Dökülmesinin En Önemli 5 Sebebi

12.09.2019 09:33:34

Evcil hayvanlarda en sık yaşanan sorunlardan birisi tüy dökülmesi olup, bu yazımızda sizler için köpeklerde tüy dökülmesinin en önemli 5 sebebi hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Köpek sahipleri evde tüy dökülmesinden yakınırken köpeklerde tüy dökülmesi için bir çözüm arayışına girerler. Köpeklerde bazı dönemlerde tüy dökülmesi yaşanabilen bir durumdur, köpekler ne zaman tüy döker noktasında birçok cevap vermek mümkündür. Köpekler yavrulama dönemlerinde, yaşlılık sürecinde, mevsim değişiminde tüy dökebilir. Bunlar normaldir. Ancak bazı durumlar vardır ki köpeklerde tüy dökme artış gösterir. Köpeklerde bölgesel tüy dökülmesi ciddiye alınacak bir problemdir. Bununla birlikte köpeklerde kaşıntı ve tüy dökülmesi yaşanması da farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle köpeğinizin tüy dökmesinde gözle görülür bir artış var ise bu noktada dikkatli olmakta fayda var demektir. Peki böyle bir durumda köpeklerde tüy dökmesi nasıl önlenir? Bu aşamada ilk olarak tüy dökmenin altında yatan nedeni tespit etmelisiniz. Tanıyı koyduktan sonra bu tedavi aşamasına geçebilirsiniz. Bununla birlikte köpeklerde tüy dökülmesi için ilaç tedavisi uygulanabilir aynı zamanda iğne ve tabletler ile bir tedavi sürecini veterineriniz ön görebilir.

Köpeklerde Yetersiz ve Dengesi Beslenmeden Dolayı Tüy Dökme

En önemli sebeplerden biri olan yetersiz ve dengesiz beslenme köpeğinizin aşırı bir şekilde tüy dökmesine neden olabilir. Eğer köpeğinizi protein ve mineral bakımından zengin besinler ile beslemez iseniz zaman içinde dökülme artış gösterebilir. Bu noktada dengeli beslemeye yönelebilir, protein içerikli besinler ile köpeğinizin tüy dökülme sorunun ortadan kaldırabilirsiniz. Bu süreçte köpeği taramak oldukça faydalı olacaktır. Dengeli beslenme ile birlikte zamanla dökülme azalarak ortadan kalkacaktır.

Dermatolojik Hastalıklardan Dolayı Tüy Dökme

Birçok köpekte sık sık cilt rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bu noktada en bilindik yan etkiside tüy dökülmesidir. Köpeklerde tüy dökme mevsimi dışında bir dökülme mevcut ise dermatolojik hastalığın bir habercisi olabilir.

Dış Parazitlerden Dolayı Tüy Dökme

Köpeklerde aşırı tüy dökülmesi mevcut ise dış parazitlerden şüphelenilebilir. Kene, uyuz ve pire gibi parazitler aşırı kaşıntı ve tüy dökülmesine sebep olabilir. Köpeklerde öbek öbek dökülme mevcut ise bu noktada parazitlerden şüphelenilebilir.

Vitamin Eksikliğinden Dolayı Tüy Dökme

Aşırı bir tüy dökülmesinin altında yüksek ihtimalle vitamin eksikliği olabilir. Bu noktada veterinere giderek gerekli testleri yaptırabilir ve köpeğinizde neyin eksik olduğunu tespit ederek o yönde bir yeme programı oluşturabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşırı vitamin ve mineralinde dökülmeye sebep olabilir. Bu durum karşısında da yine yeme programında değişikliğe gidilmesi gerekir.

Alerjik Reaksiyonlardan Dolayı Tüy Dökme

Köpeklerde sık görülen alerjik reaksiyonlar en büyük kaşıntı nedenleri arasında görülebilir. Bu durumda neye alerjisi olduğunu tespit ederek ona uygun bir tedavi yolu seçmelisiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar