Somali Kedisi Özellikleri Karakteri ve Bakımı

12.9.2019 16:15:08

Bir Habeş kedisi olan Somali kedi cinsi özellikleri ve bakımı oldukça zahmetlidir. Mükemmel avcılığı ve dışa dönük yapısı ile herkes tarafından sevilen bu kedi özellikleri ile de benzerlerinden ayrılmaktadır.

Somali Kedisinin Irkı

Habeş kedisinin ırkının devamında ortaya çıkan bir türdür. Habeş ırkı ile uzun tüylü bir kedinin birleşmesinden ortaya çıktığı sanılmaktadır. Bu kanıya genetik araştırmalar sonucunda varılmıştır. İsminden de anlaşıldığı gibi kökeni Somali’ye dayanmaktadır. Vücutları ise büyük kedi ırklarına benzer. Bacakları ince ancak çok güçlüdür. İskelet yapısı da gelişmiştir. Bu yüzden avlanmakta oldukça iyidir.

Somali Kedisi Özellikleri

Somali cinsi kedi doğal bir avcı olduğundan dışardaki hayatı çok seven bir hayvandır. Yüzünde, yanaklarında tekir desenleri olan, yumuşak yüz hatlı bir hayvandır. Onu farklı kılan en büyük özelliklerinden birisi her tüyünün pek çok renk dalgası içeriyor olmasıdır. Bu sayede kürkü oldukça canlı görünür. Uzun kuyruğu ve uzun tüyleri ile adeta bir dan şöleni sunar.

Somali kedisi yavru iken evcilleştirilmelidir. Akdi takdirde bunu kabul etmeyecek bir yapıya sahiptir. Dışarda gezmeye bayılan bir hayvandır.

Renkleri genelde kırmızımsı tonlardadır. Kırmızı, kızıl kahverengi, açık kahverengi tonlarında olabilir. Somali kedileri, havana kedisi ile ters karakterdeki hayvanlardır. Görünüş itibariyle alakası yoktur diyebiliriz. Somali kedisi daha çok American wirehair ile benzerlik gösteren bir ırktır. Hatta en çok abyssinian ırkı ile benzerlik gösterir.

Somali kedisi dış görünüşü ile benzerlerinden ayırılan bir ırktır. Özellikle de o yanar döner tüyleri nedeniyle kendilerini fark ettirirler. Kırmızıya yakın kahverengi tüyleri onları çok farklı kılmaktadır.

Somali Kedisi Karakteri

Somali kedisi özellikleri sadece görünüşü ile sınırlı değildir. Kendilerine has bir karakterleri de vardır. Hayatı dolu dolu yaşamaya bayılan hayvanlardır. Oldukça hareketli ve dinamiktirler Atlamak, zıplamak, oyun oynamak onları asla yıldırmaz. İnsanlara uyum sağlaması da oldukça kolaydır.

Bu kediler çok meraklı, özgürlüğüne düşkün ve şüpheci hayvanlardır. Bu yüzden oldukça zeki olduklarını da söylemek gerekir. İsteklerini kolayca anlatabilirler. Uyumlu karakterleri nedeniyle çok tercih edilirler. Bu yüzden Somali kedisi fiyatı da oldukça ciddi rakamlardadır.

Somali kedisi oyun arkadaşı arayanlar için oldukça ideal bir cinstir. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile siz yorulsanız dahi o hala oyun ister. Üstelik zeki tavırları sayesinde size tam bir oyun arkadaşı olur. Çocuğuna eşlik edecek kedi isteyenler için oldukça idealdir. Hatta sadece oyun oynamayacak, çocuğunuza da göz kulak olacaktır.

Somali Kedisi Bakımı

Somali kedisi bakımı oldukça hassastır. Çünkü bu kediler diş eti hastalıklarına yatkındırlar. Bu yüzden günlük olarak dişlerinin fırçalanması gerekir. Bunu yapamasanız dahi hatada bir minimum fırçalamalısınız. Kedinizin sağlığı için bu çok önemlidir.

Kral kedi cinsi de denilen Somali kedisini tüyleri oldukça kabarık ve uzundur. Bu yüzden bakım ister. Haftada iki kere bu tüyleri kedi tarağı ile fırçalamak gerekir. Böylece tüyleri daha kabarık ve sağlıklı olacaktır. Hem evinize dökülmesini hem de kedinizin tüyleri yutmasını engellemiş olursunuz.

Kendinizin tırnaklarını haftada bir kesmelisiniz. Göz çevresini ise her daim temiz tutmalısınız. Kum kabı da kediniz için her zaman temiz olmalıdır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar