MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Tırnak Kesme Alışkanlığı Kazandırmak

31.10.2021 11:32:21

Köpeklerde Tırnak Kesme Alışkanlığı Kazandırmak

Köpeklerimiz sık sık gezintide oldukları için pati bakımları oldukça önemlidir. Gezintiden sonra yapılan patilerinin temizliği, tırnak kesimleri çeşitli ürünler sayesinde yaşamlarına daha rahat ve konforlu bir şekilde devam etmelerini sağlamış oluruz. Minik dostlarımızın sağlığı bizim için büyük bir önem taşımaktadır.

Köpeklerin tırnakları iki tabakadan oluşur ve tırnakların üst tabakası cansız, alttaki tabaka ise canlıdır. Üstteki keratin tabaka, köpeklerin tırnaklarını boyuna uzamasını sağlayan katmandan meydana gelmektedir. Köpeklerin tırnaklarındaki bu tabaka oldukça kalın olup, dışarıdan rahatlıkla fark edilebilmektedir. Canlı olan alt tabakayı ise sinirler ve damarlardan oluşmaktadır. Dostlarımızın patileri yerle sürekli temas halinde, tırnakları da parmak uçlarını koruduğu için tırnak bakımı ve kesimi özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tırnak kesiminde alttaki canlı tabakaya zarar vermeden dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Köpeklerin tırnak kestirmeyi sevdiği pek söylenemez. Bu durumdan dolayı köpeğinizi yavruyken alışkanlık kazandırmak en doğrusu olacaktır. Bu durumda tırnak kesimine ne kadar erken başlarsak ileride hiçbir zorluk yaşamamış oluruz. Normalde doğada yaşamlarına devam eden köpeklerin tırnakları kendiliğinden törpülenmektedir. Yani ekstra bir bakıma ihtiyaç duyulmamaktadır. Ne yazık ki evde beslediğimiz köpeklerimizin böyle bir şansı yoktur. Bu yüzden köpeklerimizin tırnakları uzadığında kesmezsek eğer, yürümekte zorlanabilir ve tırnaklar aşırı uzadığında mantar ya da enfeksiyon riski artmış olmaktadır. Eğer bakımlarını ihmal edersek tırnaklarda kıvrılma ve kırılma görülebilmektedir.

Tırnak Kesiminde Dikkatli Olun!

Köpeklerimizin tırnaklarını keserken iyi ışık alan bir yerde bulunmalı. Patisinin ortasına hafifçe bastırmalı, böylelikle keseceğimiz noktayı daha rahat bir şekilde görmüş oluruz. Köpeğimizin tırnağını, köpek tırnak makasıyla tırnaktaki dokulara zarar vermeden kesmeliyiz. Eğer fazla kesip canlı dokuya zarar verdiysek kanama başlayabilir. Hiç vakit kaybetmeden dostumuzu bir veteriner hekime götürmeliyiz.

Kısacası tüylü dostlarımızın tırnak problemlerinden oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçmek için, köpeğimizin düzenli olarak tırnak bakımını yapmalıyız. Onların daha rahat ve doğal hareket etmeleri için bakımlarını ihmal etmemek gerekmektedir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar